Wózki widłowe i ich zastosowanie

Posted by:HouseRing Posted on:14 grudnia 2021 Comments:0

Wózki widłowe znajdują zastosowanie w różnego rodzaju przedsiębiorstwach handlowo-usługowych czy budowlanych. Ułatwiają i przyspieszają pracę w sklepach, hurtowniach, magazynach czy halach sortowniczych. Cieszą się dużą popularnością również w branży rolniczej, a także coraz częściej wykorzystywane są w różnego rodzaju pracach przydomowych i ogrodowych.

Czym charakteryzuje się wózek widłowy?

Wózek widłowy to inaczej wózek jezdniowy podnośnikowy. Służy on do transportu przedmiotów charakteryzujących się dużą masą z miejsca na miejsce. Pozwala także na swobodne umieszczanie przedmiotów na wysokich półkach magazynowych. Okazuje się nieodzowny do pracy na magazynie przemysłowym, ale nie bez przyczyny stosuje się go również na użytek prywatny. W znacznym stopniu może ułatwiać niektóre prace przydomowe lub ogrodowe.

Zastosowanie wózków widłowych ze względu na ich napęd

Jeśli planujemy zakup wózka widłowego to pierwszą kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest napęd. Te o największej mocy są napędzane albo na olej napędowy albo na benzynę. Ze względu na generowany hałas oraz szkodliwe spaliny nie mogą być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach oraz tam gdzie praca związana jest z żywnością. Użytkuje się je więc na otwartych przestrzeniach, a więc na przykład na budowie lub w sadzie albo ogrodzie. Zwykle te modele wózków charakteryzują się wzmocnionymi i powiększonymi kołami, co pozwala wygodnie nimi manewrować na nierównym gruncie. Bardziej specjalistycznym podtypem tego pojazdu jest wózek widłowy z napędem terenowym. Znajduje zastosowanie zwłaszcza w miejscach, gdzie potrzebny jest bezpieczny transport materiałów na duże dystanse oraz w trudnych warunkach.

Wózki widłowe na gaz to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zarówno podczas pracy na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Istotny warunkiem w tym drugim przypadku jest efektywna wentylacja. Ich silniki pracują dość cicho, więc wpływa to na komfort pracy nawet w trakcie wielogodzinnej sesji.

Napęd elektryczny to ekologiczne rozwiązanie, które stosuje się zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. Nowe wózki widłowe napędzane w ten sposób mogą być naprawdę niewielkich rozmiarów, co tym samym pozwala korzystać z nich w bardzo wąskich przejściach. Ich zdolności manewrowania oraz łatwego regulowania prędkości są istotnymi zaletami, która wpływają na to, że sprawdzają się praktycznie w każdej branży oraz w zastosowaniach prywatnych. Ich zasadniczą wadą jest konieczność wielogodzinnego ładowania baterii, co dość mocno ogranicza możliwości jeśli nie dysponujemy dodatkowym pojazdem.

Kategoria: