Wybieramy kuchenkę mikrofalową do kuchni. Czym się kierować?

Posted by:HouseRing Posted on:20 marca 2018 Comments:0

chrome-493101_1280Wzmianki o pierwszych kuchenkach mikrofalowych pojawiły się już w 1947 roku. W naszych domach goszczą od lat siedemdziesiątych i podwyższają komfort życia domowników. Obecnie urządzenie to cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego, gdyż przygotowanie posiłku zajmuje krótką chwilę. Zwrócenie szczególnej uwagi na kilka cech pozwoli nam wybrać kuchenkę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb.

Praktyczność kuchenek mikrofalowych

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe podgrzewają i rozmrażają potrawy, a do tego umożliwiają gotowanie potraw na parze i pieczenie mięs czy ciast. Tak przygotowane posiłki są zarówno smaczne, jak i zdrowe, a ich przyrządzanie jest szybkie. Kuchenki mikrofalowe, które posiadają dużą ilość funkcji oraz pokaźną pojemność, są doskonałą alternatywą dla domowych piekarników.

Termoobieg i funkcja grilla

Termoobieg  powoduje, że pieczenie w kuchence mikrofalowej może przebiegać podobnie, jak w standardowym  piekarniku. Zastosowanie mikrofal oraz zamontowanie wentylatora na tylnej ściance obudowy pozwala na równomierne podgrzewanie potraw i skrócenie czasu pieczenia. Możliwe jest zarówno delikatne suszenie grzybów, jak i pieczenie niektórych ciast. Natomiast dzięki funkcji grilla można lekko podpiec potrawę.

Funkcja kombi

Jeśli kuchenka posiada funkcję kombi, to możliwa jest równoczesna praca mikrofal oraz grilla. W związku z tym potrawa może być jednocześnie szybko podgrzana oraz lekko zarumieniona lub podpieczona. Ponieważ każda kuchenka mikrofalowa wyłącza się automatycznie w momencie jej otwarcia, to podczas przygotowywania potraw można bezpiecznie sprawdzić stopień ich gotowości. Po zamknięciu drzwiczek urządzenie ponownie uruchamia się automatycznie. Bogate wyposażenie mikrofalówki pozwoli nam upiec kurczaka, ciasto oraz podgrzać kilka posiłków jednocześnie.

Pojemność mikrofali

Pojemność jest jedną z głównych cech, którymi trzeba się zainteresować podczas kupna kuchenki mikrofalowej. Dostarcza nam ona informacji o ilości składników, które można jednocześnie umieścić w komorze kuchenki. Jej pojemność  ma wpływ na rozmiar talerza obrotowego, na którym kładzie się potrawy i produkty. Na ogół wybierane są  urządzenia o pojemności 17-19 litrów. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie zmieści się w nich zbyt wiele. Maksymalny możliwy litraż kuchenki to 25-32 litrów. Kuchenki mikrofalowe Samsung z powodzeniem mogą zastąpić domowy piekarnik. Jest to dobra propozycja dla osób, które nie mają miejsca na klasyczny piekarnik.

Moc

Podobnie jak pojemność, moc też ma bardzo duże znaczenie, ponieważ wpływa na szybkość przygotowywania posiłku. Najpopularniejsza moc mikrofal to 900-1000 W. Najmniejsza moc kuchenki (700 W) powoduje zużycie dużej ilości energii elektrycznej, a jedzenie podgrzewa się długo. W mikrofalówkach z funkcją grilla podaje się też jego moc, która może sięgać nawet do 1300 W. Wyższa moc grzałki grilla powoduje szybsze jej nagrzewanie i skracanie czasu przygotowania potrawy.

Wnętrze mikrofali

Przy zakupie kuchenki warto także zwrócić uwagę na sposób wykończenia wnętrza. Może ono być emaliowane, ceramiczne lub stalowe. To pierwsze skraca czas przyrządzania potraw i jest łatwe w czyszczeniu. Ceramiczne jest również łatwe w czyszczeniu i do tego odporne na otarcia i rysy. Wykończenie stalowe jest bardzo trwałe, jednak dużo droższe.

Kuchenka wolnostojąca czy do zabudowy?

Jeśli nasza kuchnia jest już urządzona, kuchenka wolnostojąca będzie dobrym pomysłem – wstawiamy ją i gotowe. Natomiast mikrofalę do zabudowy kupuje się wtedy, gdy chcemy ją wkomponować w meble znajdujące się w naszej kuchni.

Duży wybór modeli sprawia, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Kategoria:

Leave a Comment