Wysoki standard szkła przemysłowego

Posted by:HouseRing Posted on:23 lutego 2018 Comments:0

fotolia_99199826_subscription_monthly_mKiedy ponad 3,5 tysiąca lat temu, w Mezopotamii zaczęto produkować szkło, nikt nie mógł nawet przypuszczać, że w ogóle zacznie ono być stosowane powszechnie, nie mówiąc o tym, że będzie ono wykorzystywane w wielu odmianach i zastosowaniach.

Archeolodzy twierdzą, że pierwsze szkło zostało wytopione w ognisku zupełnie przypadkowo. To feniccy kupcy, gdy transportowali kamień około 5000 lat przed naszą erą, dokonali takiego odkrycia. Z kolei inna grupa naukowców odkryła w Egipcie ślady starożytnej fabryki szkła, a ich pochodzenie ocenia się na grubo ponad tysiąc lat przed naszą erą. Sposób wyrabiania płaskich szyb w zasadzie udoskonalono dopiero w XIV wieku we Francji, gdzie zaczęto produkować pojedyncze szyby okienne. Rzemieślnicy stosowali technikę wydmuchiwana dużej bańki, a potem taką bańkę się spłaszczało, zaczepiało na żelaznym pręcie i szybko obracało. Taka bańka tworzyła wówczas coś na kształt koła o średnicy nawet 2 metrów. Z niej wycinane były małe kawałki szkła, które potem montowano głównie w kościołach. Nie ma się co dziwić, bo szyby takie były niezwykle drogie, a zwykły rzemieślnik zajmujący się wyrobem szkła, był w stanie wyprodukować dziennie około dziesięciu szyb.

Dopiero w XIX wieku pojawiła się nowoczesna metoda prasowania szkła, a potem na początku XX wieku wynaleziona została metoda produkcji ciągłej całych tafli szklanych. Dzięki obu tym metodom szkło stało się powszechne i stosunkowo tanie, ale miało swoje wady, bo powierzchnia szkła była lekko falista, co zniekształcało obraz. Dopiero w 1952 roku pojawiła się produkcja szkła płaskiego, co zdecydowanie zrewolucjonizowało rynek.

Współczesne szkło

Szkło nie jest przewodnikiem ani ciepła, ani elektryczności. Jego powierzchnia jest twarda i odporna na większość środków chemicznych. Jeśli ogrzejemy szkło, to stanie się ono miękkie i stopniowo będzie zamieniać się w gęstą ciecz. Gdy zaczniemy je znowu ochładzać, będzie ono zamieniać się w masę plastyczną, z której można formować różne elementy. Dziś mamy do czynienia z wieloma rodzajami szkła, a każdy z nich znalazł zupełnie inne zastosowanie. Oczywiście szkło okienne to tylko jeden z najbardziej popularnych gatunków szkła, ale dzisiejsze, nowoczesne technologie wykorzystują przeróżne rodzaje tak zwanego szkła przemysłowego. Obecnie trudno wyobrazić sobie laboratoria, lasery, najnowsze urządzenia techniczne czy nawet samochody, bez dobrej jakości, odpowiedniego szkła, stąd producenci szkła przemysłowego, wytwarzanego w oparciu o najlepsze standardy, są wręcz na wagę złota. Wystarczy wejść na stronę www.wegierglass.com.pl, aby zobaczyć jak wiele rodzajów szkła stosuje się w przemyśle i jak wysoką jakość należy utrzymać, aby rzeczywiście spełniało ono swoje zadania.

Niektóre rodzaje szkła przemysłowego

Trudno zdecydować się, które rodzaje szkła są najważniejsze i których nie wolno pominąć w tak krótkim tekście. Na uwagę na pewno zasługuje tak zwane szkło bezpieczne, które rozbite rozpadnie się na niewielkie kawałeczki o zaokrąglonych krawędziach. Szkło takie stosuje się często w budownictwie oraz służy ono od produkcji szyb samochodowych.

Innym rodzajem jest szkło kwarcowe, a jak sama nazwa wskazuje, jego głównym składnikiem jest kwarc. Tego typu szkło ma bardzo niską rozszerzalność termiczną, a temperatura, w której mięknie jest niezwykle wysoka, bo aż 1400 stopni Celsjusza, co jest niezwykłe w porównaniu z pospolitym szkłem, które zmienia swój stan skupienia już w 600 stopniach. Szkło kwarcowe jest idealne do produkcji aparatury laboratoryjnej. Z kolei bez szkła ołowiowego nie byłoby dekoracyjnych soczewek optycznych, a bez szkła optycznego trudno sobie wyobrazić rozwój optyki na świecie.

Kategoria:

Leave a Comment