Zaczynasz remont lub planujesz malować? Sprawdź, jak bezpiecznie używać drabiny

Posted by:HouseRing Posted on:5 maja 2021 Comments:0

Jak wiadomo, najłatwiej o wypadek we własnym domu. Zwłaszcza podczas drobnych prac remontowych, gdy czujność może być zaburzona. W końcu maluje się pokój czy wiesza karnisz nie pierwszy raz. Ostrożność należy zachować zawsze, ale koniecznie przy pracy na nawet niewielkich wysokościach – np. korzystając z drabiny. Zobacz kilka podstawowych zasad i porad, jak bezpiecznie korzystać z drabiny, by nie stało się nic złego!

Jaki rodzaj drabiny jest najbezpieczniejszy?

Nie każda drabina jest taka sama. Oczywiście nie trzeba być ekspertem i wczytywać się w techniczne szczegóły drabin przemysłowych, by ocenić, które są lepszym wyborem do domu. Już tak podstawowa różnica, jak materiał z którego wykonana jest drabina jest istotna w kwestii bezpieczeństwa. 

Jeśli jest taka możliwość, warto zaopatrzyć się w drabinę drewnianą, np. ze sklepu dramix.pl. Przede wszystkim, drabiny wykonane z drewna są cięższe i stabilniejsze – o ile są prawidłowo wykonane (nie mają sęków). Jeżeli posiadasz drabinę aluminiową, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie stopni, np. powierzchnią antypoślizgową. Ważne także, by podłoże było stabilne, a rozstaw podłużnic gwarantował nienaruszalność konstrukcji, z uwagi na jej lekkość. Zwróć uwagę na końcówki drabiny. Element dotykający podłoża powinien być pokryty antypoślizgowym materiałem, by drabina nie przesuwała się podczas pracy.

Jak bezpiecznie pracować na drabinie? 

Istnieją jasno określone zasady BHP dotyczące pracy na drabinach. Są jednak one przeznaczone głównie do pracy zawodowej, regulowanej w jakimś stopniu regulaminami. W domowej pracy na drabinie nie trzeba stosować się do wszystkich z tych zasad. Kilka z nich jest jednak przydatnych i warto wziąć sobie do serca, by nie zdarzył się niefortunny wypadek.

Podstawową kwestią jest obuwie używane podczas pracy na drabinie. Antypoślizgowa podeszwa to konieczność, dobrze aby miały także wkładkę antyprzebiciową. Jeżeli jest taka możliwość, to nawet przy niewielkiej wysokości, należy założyć kask ochronny. Zawsze powinna być możliwość chwycenia się podłużnic lub poręczy. Aby to było bezpieczne, wszystkie elementy drabiny po jej całkowitym rozłożeniu, powinny być nieruchome. Kolejną kwestią techniczną są szczeble drabiny – nie tylko powinny być antypoślizgowe, ale też nieruchome i idealnie poziome, by nie zsuwać się podczas pracy. Korzystając z narzędzi, warto wykorzystać do przechowywania ich torby zawieszanej na jedno ramię. W ten sposób, można wygodnie sięgnąć po narzędzia, jednocześnie chwytając się podłużnicy lub barierki. Stosując się do tych prostych zasad i wybierając stabilną drabinę, można znacznie ograniczyć ryzyko upadku z wysokości podczas domowego remontu.

Kategoria:

Leave a Comment