Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – te formalności trzeba załatwić

Zbycie pojazdu, czyli inaczej jego sprzedaż, wymusza na właścicielu powiadomienie o tym fakcie konkretnych instytucji. Zgłoszenie powinno jednak wpłynąć w odpowiedniej formie i określonym terminie. Kogo należy powiadomić o sprzedaży? Podpowiadamy, jakie formalności towarzyszą zbyciu auta.

Sprzedaż auta – kogo należy powiadomić?

Zbycie auta narzuca dopełnienie formalności, wynikających z ustaw. Właściciel pojazdu mechanicznego musi być świadomy tego, że jego decyzja powinna być odnotowana w odpowiednich instytucjach. Podstawową czynnością po zawarciu umowy kupna-sprzedaży jest więc zawiadomienie właściwych jednostek. Zasadniczo najistotniejsze jest zgłoszenie faktu sprzedaży auta w Wydziale Komunikacji oraz firmie, w której zakupione zostało ubezpieczenie samochodu. 

Zawiadomienie Wydziału Komunikacji polega na złożeniu pisma w terminie 30 dni. Może ono odbyć się osobiście lub też za pośrednictwem poczty czy sieci. Wniosek o zbycie pojazdu można pobrać np. z rządowych stron internetowych. Istotne jest, by druk wpłynął do tego Wydziału, w którym samochód został zarejestrowany. Musi być on dostarczony przez samego sprzedającego albo wyznaczonego przez niego prawnie pełnomocnika. Do samego formularza powinna być dołączona umowa kupna-sprzedaży. W przypadku, gdy właścicieli auta było więcej, na piśmie musi widnieć podpis każdego z nich.

Zawiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego powinno nastąpić nie później niż 14 dni po zbyciu auta. Takie zawiadomienie musi zawierać szczegółowe dane osoby, której sprzedano samochód. Polisa OC przypisana jest do pojazdu, dlatego automatycznie przechodzi na nowego nabywcę, ale nowy nabywca może przeanalizować czy dana polisa się mu opłaca np poprzez stronę porównywarki OC – https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac.

Prawo nie stanowi o nakładaniu kar za niepoinformowanie o zbyciu pojazdu, jednak jest to działanie zalecane. Dlaczego? Głównie dlatego, że brak odpowiednich działań może wiązać się z nieoczekiwanymi kosztami. Ubezpieczyciel będzie miał prawo do egzekwowania kolejnych składek, a brak formalnego poświadczenia o sprzedaży auta może także sprowadzić na zbywającego problemy karne – na przykład wtedy, gdy samochód posłuży do popełnienia przestępstwa.

Zbycie pojazdu a jego wyrejestrowanie

Zbycie samochodu nie jest jednoznaczne z jego wyrejestrowaniem. Co ważne, wyrejestrowanie auta po zbyciu na ogół nie jest konieczne i w rzeczywistości dotyczy nielicznych przypadków. To kupujący ma obowiązek zgłoszenia do odpowiednich instytucji fakt nabycia samochodu oraz jego zarejestrowanie. Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży jest konieczny tylko wtedy, gdy auto zostało sprzedane za granicę. Wówczas należy złożyć formularz oraz dołączyć do niego m.in. umowę kupna-sprzedaży, oświadczenie o sprzedaży czy pismo poświadczające o tym, że samochód został zarejestrowany za granicą. Sprzedając pojazd w kraju nie trzeba więc martwić się żadnymi formalnościami związanymi z wyrejestrowaniem po zbyciu. Należy jedynie pamiętać o poinformowaniu Wydziału Komunikacji oraz ubezpieczyciela.

Warto przeczytać artykuł na akademii mfind o tym gdzie najlepiej sprawdzić samochód przed jego zakupem – https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/gdzie-sprawdzic-samochod-przed-kupnem/.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *