Czym są uszczelnienia techniczne? Opis i rodzaje

Posted by:HouseRing Posted on:28 czerwca 2023 Comments:0
uszczelki techniczne

Uszczelnienia techniczne to rozbudowana gama produktów używanych w wielu instalacjach, urządzeniach i maszynach. Czym dokładnie są takie uszczelnienia? Jakie są ich główne rodzaje?

Co to jest uszczelnienie techniczne?

Uszczelnienia techniczne są stosowane w celu zapobiegania wyciekom płynów lub gazów między dwiema powierzchniami.

Są one projektowane po to, aby stworzyć bezpieczną i niezawodną barierę, dzięki czemu określone substancje pozostaną odgrodzone, instalacje szczelne, a zewnętrzne zanieczyszczenia nie będą mogły dostać się do systemu.

Gdy chodzi o zastosowania, uszczelnienia techniczne są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle wydobywczym, produkcyjnym, spożywczym, motoryzacyjnym, farmaceutycznym i innych.

W jakich wariantach występują uszczelnienia techniczne?

Do kategorii takiej jak uszczelnienia techniczne można zaliczyć wiele produktów, między innymi są to:

  • O-ringi

O-ringi są jednym z najczęściej stosowanych rodzajów uszczelnień. Są to okrągłe pierścienie, zwykle wykonane z elastomerów, takich jak guma lub silikon, ale również stosowane są uszczelnienia techniczne z Vitonu, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na różne czynniki zewnętrzne.

O-ringi są umieszczane w przestrzeni znajdującej się między dwiema powierzchniami, aby stworzyć barierę uszczelniającą. Mogą wytrzymać szeroki zakres temperatur, ciśnień i chemikaliów, dzięki czemu są wszechstronne i nadają się do wielu zastosowań.

  • Uszczelki płaskie

Są one stosowane do tworzenia szczelnego uszczelnienia między dwiema płaskimi powierzchniami. Zazwyczaj są one wykonane z materiałów takich jak guma, metal lub materiały kompozytowe. Uszczelki są powszechnie stosowane w rurach, zaworach, kołnierzach i innych urządzeniach, w których wymagane jest szczelne uszczelnienie.

  • Uszczelki wargowe

Uszczelki wargowe są stosowane w celu zapobiegania wyciekom płynów, zazwyczaj oleju lub smaru, wzdłuż obracających się wałów.

Składają się z elastycznej wargi, która styka się z obracającym się wałem, tworząc barierę zatrzymującą smary i zapobiegającą przedostawaniu się zanieczyszczeń do układu.

  • Uszczelnienia w formie płyt

Takie uszczelnienia techniczne mają postać płyt, które umieszczane są w miejscach wymagających odpowiedniej szczelności. Także są one wycinane, aby dopasować je do konkretnego miejsca montażu.

  • Uszczelniania w formie substancji

Takie uszczelnienia techniczne mają formę różnego rodzaju kremów oraz innych substancji, które stosowane są w konkretnym miejscu, aby uzyskać lepsze uszczelnienie.

Także mogą być one stosowane razem z innymi typami uszczelek opisanymi powyżej.

Kategoria:

Leave a Comment