Jaki rozmiar narzuty na łóżko 160×200

Posted by:HouseRing Posted on:2 września 2021 Comments:0

Narzuta na łóżko to element dekoracyjny, którego nie może zabraknąć w sypialni. Przede wszystkim chroni pościel przed zabrudzeniami. Aby prezentowała się atrakcyjnie, musi być dopasowana do rozmiarów łóżka.

Łóżko to bez wątpienia centralny punkt sypialni. Nic dziwnego, że dbamy o jego wygląd. Powinno być wygodne, a także estetyczne. Za wygląd łóżka odpowiada nie tylko pościel, ale również narzuta, którą przykrywamy posłanie. Co najważniejsze, jej wybór nie może być przypadkowy. Dopasowanie rozmiaru narzuty ma kluczowe znaczenie zarówno dla jej estetyki, jak i funkcjonalności.

Na rynku dostępne są łóżka o różnych wymiarach. Inny rozmiar wybierzemy, gdy ma to być narzuta na łóżko 140×200 cm, inny na 160×200 cm, a jeszcze inny na łóżko o wymiarach 180×200. Ponadto, bardzo dużo zależy od naszych indywidualnych upodobań. Narzuta może być założona pod materac lub swobodnie opadać na podłogę. To, na jaką konfigurację się zdecydujemy, wpływa na wybór konkretnego rozmiaru tekstyliów.

Jak rozmiar narzuty na łóżko złożonej pod materac?

Jednym ze sposobów na zarzucenie narzuty na łóżko jest jej założenie pod materac. Takie rozwiązanie sprawia, że narzuta perfekcyjnie okrywa pościel, chroniąc ją przed kurzem i wszelkimi zabrudzeniami. Idealnie sprawdzi się, jeżeli chcemy zakryć tylko pościel, a nie łóżko, które stanowi również ważny element aranżacji sypialni. Aby dopasować rozmiar narzuty, musimy zacząć od zmierzenia materaca, a dokładnie jego długości, szerokości oraz grubości.

Długość narzuty powinna być taka sama jak długość materaca. Natomiast do szerokości należy dodać dwukrotność wysokości, a do tego 10 cm na zakładkę, którą umieścimy pod materacem. Wynik obliczamy w następujący sposób: 160 cm (szerokość) + 2×20 cm (wysokość materaca) + 10 cm (zakładka), co daje nam 210×200 cm. Jeżeli chcemy schować narzutę ze wszystkich czterech stron, to jej długość obliczamy w taki sam sposób, jak szerokość.

Jak rozmiar narzuty na łóżko sięgającej do podłogi?

Narzuta, która je całkowicie zagrywa i swobodnie opada na łóżko, to najpopularniejsze i najchętniej wybierane rozwiązane. Nic dziwnego! Nowoczesne modele tekstyliów są tak piękne, że pragniemy, aby to one skupiały na sobie wzrok. Aby wybrać odpowiedni rozmiar, w pierwszej kolejności mierzymy szerokość oraz wysokość łóżka wraz z materacem. Niezwykle ważne jest zmierzenie odległości od podłogi aż do górnego krańca materaca. Dzięki temu idealnie dopasujemy wymiary, a narzuta będzie prezentowała się niezwykle estetycznie.

Pamiętajmy, że nie powinna dotykać podłogi, a kończyć się tuż nad nią. Obliczenie narzuty na łóżko 160×200 cm i 40 cm wysokości od podłogi wygląda następująco: 160 cm(szerokość) + 2×40 cm (wysokość od podłogi), co daje nam 240 cm szerokości. Natomiast długość mierzymy, dodając wysokość tylko raz, ponieważ narzuta od strony zagłówka nie opada na ziemię: 200 + 40 cm, co daje nam 240. Na tej podstawie wychodzi, że najlepszym rozwiązaniem będzie narzuta na łóżko o wymiarach 240×240 cm.

Kategoria:

Leave a Comment