Kaktusy w ogrodzie – jak o nie dbać?

Posted by:Daria Posted on:7 lipca 2017 Comments:0

cacti-1834749_960_720Kaktusy kojarzą się z roślinami przeznaczonymi wyłącznie do uprawy w domu, w doniczce ustawionej na nasłonecznionym parapecie. Ich naturalnym środowiskiem są w końcu ciepłe, wręcz pustynne rejony świata. Czy można jednak uprawiać kaktusy w ogrodzie? Sprawdź!

Czy kaktusy przetrwają w ogrodzie chłodną polską zimę? Czy nie zaszkodzą im jesienne obfite opady deszczu? Jak zniosą zmienną pogodę strefy umiarkowanej? Wątpliwości dotyczące uprawy kaktusów w ogrodzie rozwiewają specjaliści z firmy Ziemovit.

Kaktusy w ogrodzie – jakie gatunki będą odpowiednie?

Okazuje się, że w górskich rejonach Boliwii i Peru rosną odmiany mrozoodpornych kaktusów, którym nie są straszne niesprzyjające zimowe warunki. Mogą więc bezpiecznie zimować w ogrodzie. Do najpopularniejszych gatunków mrozoodpornych kaktusów należą opuncje. Można wyróżnić aż 150 odmian tej rośliny – od niewielkich aż po osiągające nawet 5 m wysokości. W odpowiednich warunkach opuncje zakwitają dużymi pomarańczowymi, żółtymi lub czerwonymi kwiatami. Co ciekawe – nie wykształcają typowych kolców, ale miękkie włoski zakończone haczykami, boleśnie wbijające się w skórę.

Uprawa kaktusów w ogrodzie – wybór stanowiska i pielęgnacja

Kaktusy najlepiej czują się na suchym i mocno nasłonecznionym stanowisku. Należy zapewnić im lekkie, przepuszczalne, ubogie w składniki pokarmowe podłoże. Dobrze sprawdzi się mieszanka uniwersalnej ziemi ogrodowej, gliny i żwiru.

Idealnym miejscem na uprawę kaktusów będzie lekkie wzniesienie, na spodzie którego została usypana ok. 40-centymetrowa warstwa drenażu z kamieni – zapewni to odpływ nadmiaru wody. Po posadzeniu kaktusów podłoże wokół roślin należy przykryć grubą warstwą ściółki z grysu skalnego lub żwiru. Podlewanie (umiarkowane!) jest konieczne tylko w okresie od późnej wiosny do wczesnego lata (czyli w czasie wzrostu i kwitnienia).

Jak przezimować kaktusy w ogrodzie?

Najtrudniejszym czasem dla kaktusów w ogrodzie jest zima. Dlatego rośliny należy odpowiednio do niej przygotować. Jesienią powinno się przesuszyć kaktusy – mogą wyglądać nawet na lekko zwiędnięte. W tym celu dobrze osłonić je od deszczu, zabezpieczając foliowym lub szklanym daszkiem. Pod taką konstrukcją bezpiecznie przetrwają zimę. Wiosną wystarczy je podlać, aby obudziły się do życia.

Kategoria:

Leave a Comment