Kaktusy w ogrodzie – jak o nie dbać?

cacti-1834749_960_720Kaktusy kojarzą się z roślinami przeznaczonymi wyłącznie do uprawy w domu, w doniczce ustawionej na nasłonecznionym parapecie. Ich naturalnym środowiskiem są w końcu ciepłe, wręcz pustynne rejony świata. Czy można jednak uprawiać kaktusy w ogrodzie? Sprawdź!

Czy kaktusy przetrwają w ogrodzie chłodną polską zimę? Czy nie zaszkodzą im jesienne obfite opady deszczu? Jak zniosą zmienną pogodę strefy umiarkowanej? Wątpliwości dotyczące uprawy kaktusów w ogrodzie rozwiewają specjaliści z firmy Ziemovit.

Kaktusy w ogrodzie – jakie gatunki będą odpowiednie?

Okazuje się, że w górskich rejonach Boliwii i Peru rosną odmiany mrozoodpornych kaktusów, którym nie są straszne niesprzyjające zimowe warunki. Mogą więc bezpiecznie zimować w ogrodzie. Do najpopularniejszych gatunków mrozoodpornych kaktusów należą opuncje. Można wyróżnić aż 150 odmian tej rośliny – od niewielkich aż po osiągające nawet 5 m wysokości. W odpowiednich warunkach opuncje zakwitają dużymi pomarańczowymi, żółtymi lub czerwonymi kwiatami. Co ciekawe – nie wykształcają typowych kolców, ale miękkie włoski zakończone haczykami, boleśnie wbijające się w skórę.

Uprawa kaktusów w ogrodzie – wybór stanowiska i pielęgnacja

Kaktusy najlepiej czują się na suchym i mocno nasłonecznionym stanowisku. Należy zapewnić im lekkie, przepuszczalne, ubogie w składniki pokarmowe podłoże. Dobrze sprawdzi się mieszanka uniwersalnej ziemi ogrodowej, gliny i żwiru.

Idealnym miejscem na uprawę kaktusów będzie lekkie wzniesienie, na spodzie którego została usypana ok. 40-centymetrowa warstwa drenażu z kamieni – zapewni to odpływ nadmiaru wody. Po posadzeniu kaktusów podłoże wokół roślin należy przykryć grubą warstwą ściółki z grysu skalnego lub żwiru. Podlewanie (umiarkowane!) jest konieczne tylko w okresie od późnej wiosny do wczesnego lata (czyli w czasie wzrostu i kwitnienia).

Jak przezimować kaktusy w ogrodzie?

Najtrudniejszym czasem dla kaktusów w ogrodzie jest zima. Dlatego rośliny należy odpowiednio do niej przygotować. Jesienią powinno się przesuszyć kaktusy – mogą wyglądać nawet na lekko zwiędnięte. W tym celu dobrze osłonić je od deszczu, zabezpieczając foliowym lub szklanym daszkiem. Pod taką konstrukcją bezpiecznie przetrwają zimę. Wiosną wystarczy je podlać, aby obudziły się do życia.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *