Najlepsze drzwi do Twojego mieszkania – wiesz, jakie to?

najlepsze-drzwi-do-twojego-mieszkania

W większości mieszkań występują drzwi rozwierane: lewe bądź prawe. Nawet jeśli trudno je otworzyć, zostały zamontowane, bo są wyborem oczywistym, zwłaszcza gdy właściciel mieszkania nie wie, że ma znacznie większy wybór. Nie popełnij tego samego błędu i sprawdź, jakie drzwi będą najkorzystniejsze dla Ciebie!

4 typy drzwi, które powinieneś znać

Drzwi wewnętrzne można podzielić na cztery główne rodzaje. Każdy sprawdzi się doskonale, jednak w innym mieszkaniu i w innych warunkach.

1. Drzwi wewnętrzne rozwierane – są to drzwi, na które trafiasz najczęściej. Mogą być lewe bądź prawe, co jest niezwykle istotne podczas kupowania i zakładania ich. Prawe drzwi to te, które otwierają się do Ciebie i mają zawiasy po stronie prawej bądź te, które otwierają się od Ciebie w drugą stronę – wówczas po prawej masz klamkę.

 • Do plusów należą: atrakcyjna cena – zależna od modelu, szeroka gama wariantów i kolorów, popularność, łatwość w utrzymaniu w czystości, jakość, grubość oraz dostępność. Odpowiadające Twoim potrzebom drzwi do pokoju przejrzysz m.in. w ofercie on-line marketów budowlanych.
 • Ich minusy to: wymóg dużej ilości miejsca, aby otworzyć skrzydło do końca, niebezpieczeństwo zbicia klamką luster znajdujących się na trajektorii, trzaskanie podczas przeciągu, skrzypienie i trzeszczenie, gdy w zawiasach skończy się smar.
  najlepsze-drzwi-do-twojego-mieszkania-_2

2. Drzwi wewnętrzne składane – są to drzwi łamane, podzielone na dwa lub więcej skrzydeł, oraz harmonijkowe, składające się z wielu wąskich i połączonych zawiasami deseczek.

 • Do minusów drzwi składanych należy głównie to, że odznaczają się gorszą jakością od pozostałych typów. Szybciej się psują, wypadają z szyn lub zacinają. Liczba wariantów jest ograniczona, ponieważ nie są popularne. Ponadto zmniejszają szerokość przejścia, w związku z czym nie w każdym pomieszczeniu opłaca się je montować. Nie sprawdzą się tam, gdzie chodzi się często lub szybko.
 • Plusem drzwi składanych często jest cena. Są też wygodnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, np. jeżdżących na wózku.

3. Drzwi wewnętrzne przesuwne – są to drzwi zamontowane na szynie, co pozwala umieszczać meble i inne przedmioty tuż przy nich. Nie wymagają przestrzeni na ruch skrzydła.

 • Drzwi przesuwne to – podobnie jak składane – opcja idealna dla osób niepełnosprawnych. Drzwi pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca oraz będą pasowały wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości pełnego otwarcia drzwi rozwieranych.
 • Minusami drzwi przesuwnych są m.in. wysoka cena oraz konieczność pozostawienia miejsca na ścianie na szynę oraz drzwi (gdy będą otwarte). Zdarza się, że wypadają z szyn. Nie są też popularne, w zawiązku z czym nie będziesz mógł dowolnie przebierać w wariantach. Jeśli zamarzy Ci się model dopasowany do Twoich potrzeb, najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie go. Niestety to zwiększa koszt.
  najlepsze-drzwi-do-twojego-mieszkania-_3

4. Drzwi wewnętrzne wahadłowe – drzwi kojarzące się głównie z westernami, w domach montowane przede wszystkim w kuchni. Mogą być zarówno jedno-, jak i dwuskrzydłowe. Ponieważ otwierają się w obie strony, wymagają odpowiednio dużej przestrzeni dla osi ruchu.

 • Minusy drzwi wahadłowych to mały wybór, a często również niemożność zamknięcia pokoju, odcięcia zapachów czy wyciszenia dźwięków. Zaczną skrzypieć szybciej niż drzwi rozwierane, a do tego łatwiej je wyłamać. Wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni w pomieszczeniach, które łączą.
 • Drzwi te świetnie sprawdzą się w miejscach użyteczności publicznej, np. barach. Są nietypowe i efektowne. Jeśli odznaczają się niewielkim rozmiarem, również tanie.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *