3 sposoby na pozbycie się mchu z trawnika

Posted by:Daria Posted on:23 marca 2017 Comments:0

ziemovit_spons_3_sposoby_na_trawnik_z_mchemPoczątek wiosny to dobry czas na przygotowanie się do walki z jednym z najczęstszych przeciwników Twojego trawnika – mchem. Wygląda on nieestetycznie, a do tego negatywnie wpływa na zdrowie całego trawnika. Jak pozbyć się szkodliwego mchu? Jaki nawóz do trawnika z mchem wybrać i jak go stosować? Dowiesz się tego z artykułu.

Mech na trawniku najczęściej można zaobserwować po pierwszej dłuższej odwilży, kiedy do trawy dostaje się więcej powietrza. Wtedy właśnie budzą się do życia wszelkie chwasty, w tym mech – roślina, która potrafi wyrosnąć w niemal każdych warunkach. Dlaczego mech pojawia się na trawnikach? Powodów jest wiele:

zbite podłoże, które zatrzymuje wodę i powoduje jej zastoje,
osłabienie trawy po mroźnych miesiącach,
zacienienie trawnika,
zakwaszenie gleby,
nieprawidłowo wykonane nawożenie jesienne.

Jeśli nie zwalczysz mchu, to może on zadusić samą trawę lub spowodować, że będzie ona słabo odżywiona. Ziemovit radzi, jak pokonać tego trudnego przeciwnika dzięki systematycznej pielęgnacji oraz stosowaniu odpowiednich środków.
Pierwszy sposób na mech – grabienie i wertykulacja trawnika
Walkę z mchem na trawniku warto rozpocząć od stosowania metod mechanicznych – najprostszą z nich jest grabienie. Mech tworzy zbite kępki, więc przydadzą się do tego gęste grabie. Dobrze pamiętać, że jeśli będziesz zbyt mocno dociskał grabie do powierzchni trawnika, to osłabiona przez mech trawa może wypadać wraz z chwastem.
Samo grabienie nie usunie jednak powodu, dla którego mech rozwija się na Twoim trawniku, a więc zbitej, wilgotnej darni, tworzącej tzw. filc – idealne środowisko dla powstawania mchu. W tym celu należy dokonać wertykulacji, która polega na pionowym usunięciu resztek starej darni, co korzystnie wpływa na przenikanie do korzeni trawy:

tlenu,
składników odżywczych,
promieni słonecznych,
wody.

Wertykulację przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia zwanego wertykulatorem (napędzanego energią elektryczną lub spalinową). Zamiast wydawania pieniędzy na nowy sprzęt dobrym rozwiązaniem jest dokupienie specjalnych ostrzy wertykulacyjnych do kosiarki. Na blogu Ziemovit dowiesz się, jak usunąć chwasty z trawnika na wiele innych sposobów!
Drugi sposób na mech – aeracja gleby
Aeracja (inaczej: napowietrzanie) to zabieg, który polega na nakłuwaniu powierzchni trawnika na głębokość ok. 10 cm za pomocą:

wideł,
specjalnych kolcowych nakładek na buty,
elektrycznego/spalinowego aeratora (to rozwiązanie przydatne przy dużych powierzchniach).

Dzięki aeracji do korzeni trawy dociera więcej powietrza, co sprawia, że stają się one silniejsze i mogą same zwalczyć mech, który przeszkadza w ich wzroście. Aeracja jest skuteczniejsza od powierzchniowej wertykulacji, ale warto stosować oba zabiegi jednocześnie. Nakłuwanie gleby bardzo poprawia stan trawnika po zimie, dlatego stanowi dobry sposób na pielęgnację trawy również wówczas, gdy nie masz problemów z mchem.
Trzeci sposób na mech – nawóz do trawników z mchem
Mechaniczne metody walki z mchem na trawniku pomagają usunąć chwasty oraz ułatwiają regenerację trawy po zimie, aby jednak ostatecznie rozwiązać problem mchu, warto sięgnąć po specjalne środki. Na rynku jest dostępnych wiele produktów, natomiast niektóre z nich mogą działać zbyt gwałtownie. Natomiast nawóz granulowany do trawników z mchem Ziemovit oprócz zwalczania chwastu pozwala także:

uzupełnić składniki odżywcze utracone w czasie mrozów,
wspomagać wzrost trawy,
poprawić kolor trawy.

Nawóz można stosować na trawniku wówczas, gdy stopnieje śnieg, a woda z roztopów częściowo się wchłonie – wtedy będzie on tak skuteczny, że po kilku tygodniach mech zniknie z Twojej działki.

Kategoria:

Leave a Comment