Blacha trapezowa – gdzie ją wykorzystujemy?

Posted by:HouseRing Posted on:8 czerwca 2020 Comments:0

Spośród wszystkich czynników, które mają wpływ na wybór pokrycia dachowego, najbardziej istotną rolę odgrywają cena, a także trwałość. Obecnie rosnącą popularnością cieszy się blacha trapezowa. Na masową skale używa się jej na dachy i elewacje dużych hal produkcyjnych, wiat oraz wielkopołaciowych budynków. Jest to uniwersalna blacha i coraz śmielej wybierana w budownictwie indywidualnym. Charakteryzuje się przede wszystkim szeroką gamą wzorów i kolorów, więc możemy ją idealnie dopasować do każdego obiektu.

Blacha trapezowa – wysokość profili

Zakres jej zastosowania uzależniony jest od sztywności i wytrzymałości. Na to z kolei największy wpływ ma format profilu i przede wszystkim wysokość przetłoczenia. Do wykonywania największych konstrukcji i wieloformatowych elewacji oraz stropów, wykorzystuje się najwyższe profile 135-200 mm. Blachy tłoczone w trapezy o wysokości 50-200 mm sprawdzają się przy budowie dużych obiektów przemysłowych, handlowych i usługowych.

Do domów jednorodzinnych i garaży najlepiej nadają się blachy trapezowe o niskim profilu: 6-60 mm (powierzchnie elewacyjne) i 14-60 mm (dachy). Ciekawostką jest, że blacha trapezowa ma zastosowanie już przy niewielkich nachyleniach połaci – nawet 5 stopni.

Zastosowanie blachy trapezowej

W bardzo dużej ilości przypadków, nie tyle z blachy trapezowej tworzy się pokrycie dachu, ale ona sama w sobie jest zadaszeniem. Mowa tutaj o zadaszeniach, między innymi:

  • przystanków,
  • przedsionków wejściowych do klatek schodowych,
  • podestów przed budynkami użyteczności publicznej,
  • wiat rowerowych.

W wymienionych przypadkach stosuje się blachę trapezową, przede wszystkim ze względu na niską cenę, a także łatwość montażu. Jej lekkość sprawia, że nie trzeba przygotowywać skomplikowanych, czasochłonnych i drogich konstrukcji. Pielęgnację i oczyszczanie należy wykonywać przynajmniej dwa razy do roku. Wtedy możemy być pewni, że blacha będzie pięknie się prezentować i posłuży nam na długie lata. Gdy wystąpią jakiekolwiek uszkodzenia, należy bezzwłocznie je usunąć.

Więcej na stronie: https://pokrycia.pl.

Kategoria:

Leave a Comment