Czy warto dbać o odpowiednie serwisowanie pomp?

Posted by:HouseRing Posted on:27 września 2022 Comments:0

Pompy są jednymi z częściej wykorzystywanych urządzeń — zarówno w domach, gospodarstwach rolnych, jak i przedsiębiorstwach. Niestety nieustanna praca do ich zużywania, a czasem nawet powstawania awarii. Taka sytuacja może prowadzić do poniesienia ogromnych strat przez daną produkcję. Z pomocą przychodzi serwisowanie pomp.

Pompy — częste usterki

Osoby, które na co dzień pracują z pompami różnego rodzaju, powinny potrafić rozpoznać sytuację, w której urządzenie zaczyna działać nieprawidłowo. Do niepokojących sygnałów należą, chociażby wibracje, nadmierne nagrzewanie się, głośna praca, czy samoczynne wyłączanie.

Sygnały te mogą być spowodowane następującymi usterkami:

 • przegrzaniem silnika
 • uszkodzeniem łożyska
 • niedrożnością przewodów
 • uszkodzeniem wirnika

To tylko niektóre z częstych usterek diagnozowanych przez serwis pomp. Jeśli pracownik zauważy, jakikolwiek z powyższych „objawów” nieprawidłowego funkcjonowania urządzenia, powinien zgłosić to przełożonemu, który z kolei zabierze pompę do serwisu. W żadnym wypadku nie należy naprawiać urządzenia samodzielnie, ponieważ może to prowadzić do jeszcze większego uszkodzenia pompy lub zagrażać bezpieczeństwu pracowników. 

Co powoduje usterki pomp?

Nawet niewielka nieprawidłowość podczas pracy pompy może prowadzić do wstrzymania pracy w danym zakładzie. Co więcej — nie ma tutaj znaczenia, czy pompa pracuje samodzielnie, czy jest częścią pewnego układu. Każde urządzenie może ulec awarii, niezależnie od tego, czy powstało z elementów najwyższej jakości, czy też nie. Czasami do usterek może dojść w skutek niezastosowania się do zaleceń producenta. Niektóre urządzenia są wykorzystywane podczas pracy, do której nie zostały przeznaczone. Można tutaj wymienić m.in. sprzęt do tłoczenia wody ściekowej, który musi być wyposażony w rozdrabniacz. W przeciwnej sytuacji w trakcie jego pracy może dojść do awarii. Wtedy konieczne jest serwisowanie takiego urządzenia. Oczywiście usterki powstają również wskutek ciągłej eksploatacji danej pompy.

Jakie rodzaje pomp podlegają serwisowaniu?

Tylko prawidłowo działająca pompa pracuje efektywnie oraz jest bezpieczna dla osób, które ją obsługują. Sami użytkownicy powinni regularnie sprawdzać jej stan techniczny, dzięki czemu urządzenie uniknie powstania poważnych usterek. Jakie rodzaje pomp podlegają więc serwisowaniu?

Serwis pomp świadczy serwisowanie następujących urządzeń:

 • pompy głębinowe — służą do czerpania wody ze zbiorników głębinowych. Umożliwiają pozyskanie czystej wody.
 • pompy obiegowe — są potrzebne do działania systemów solarnych, grzewczych oraz chłodzących. Najnowocześniejsze pompy tego rodzaju pozwalają zaoszczędzić duże ilości energii.
 • pompy zatapialne do ścieków oraz wody brudnej — dzięki nim możliwe jest wypompowanie różnorodnych nieczystości. Pompy tego typu są często wykorzystywane w domowych oczyszczalniach ścieków.
 • pompy peryferyjne — są wykorzystywane w pompowaniu wody do domowego użytku. Pozwalają uzyskać bardzo wysokie ciśnienie, przez co są stosowane, np. w myjkach.
 • pompy próżniowe — są używane podczas usuwania pary lub gazu z zamkniętej przestrzeni. Rzadko się psują i cicho pracują. 
 • pompy samozasysające — pomagają pompować wodę w instalacjach domów jednorodzinnych, czy gospodarstwach rolnych. Ich konserwacja oraz czyszczenie nie są skomplikowane. 
 • zestawy pompowe — zapewniają prawidłowe działanie systemów przeciwpożarowych, dzięki możliwości zmiany ciśnienia wody. 

Niektóre serwisy pomp oferują naprawę danych urządzeń oraz ich regenerację. Mimo że słowa te są często używane naprzemiennie, mają zupełnie różne znaczenie. Naprawa polega na usunięciu usterki. Regeneracja obejmuje kompleksowe działanie, które ma na celu przywrócenie danej pompie 100% sprawności. Dzięki temu poszczególne elementy zyskują właściwości takie same jak w nowym urządzeniu. To działanie znacznie przedłuża ich żywotność. Jak widać, warto serwisować pompy, ponieważ sprawi to, że urządzenia posłużą dla długie lata. 

Tekst sponsorowany:  Autoryzowany dystrybutor i serwis pomp w Warszawie – https://wirpomp.pl

Kategoria: