Jak zbudować fundamenty? Jaki materiał najlepiej się sprawdzi?

Posted by:HouseRing Posted on:23 września 2022 Comments:0

Fundament jest niewątpliwie podstawą każdego domu i jego jedną z najważniejszych części. Jest to także najbardziej obciążona część domu, a to oznacza, iż fundament musi być naprawdę mocny i wytrzymały. Powinien być też dopasowany do przewidywanych obciążeń. Na co więc zwrócić uwagę wybierając fundamenty.

Projekt fundamentów – co warto wiedzieć?

Nie ma jednego skutecznego przepisu na wykonanie fundamentu. Jedynym punktem, który łączy fundament jest fakt, że należy stosować najwyższej jakości wyroby betonowe. Obliczając parametry fundamentów, należy wziąć pod uwagę wielkość budynku, szczególnie ilość kondygnacji, technologię pracy oraz rodzaj użytych materiałów. Oczywiście to nadal nie wszystko, bo wiele zależy od tego, jaki grunt znajduje się na Waszej działce. Sposób budowania fundamentów różni się więc w zależności od tego, jak mocne, nośne i stabilne są grunty. Zdecydowanie łatwiej przebiega budowa na zwartych skałach, żwirach czy też piaskach. Tam, gdzie nośność gleby jest gorsza budowa jest bardziej czasochłonna i zdecydowanie droższa. W przypadku gruntów nasypowych typu torf trzeba zdawać sobie sprawę, iż w ogóle nie nadają się one do budowy i w tym przypadku trzeba zastosować specjalny sposób posadowienia. Zatem każdy fundament należy zaprojektować indywidualnie, dopasowując do warunków gruntowych. Przypominamy także, że każda dokumentacja projektowa musi zawierać opinię geotechniczną, która będzie określać warunki posadowienia budynku.

Na jakiej głębokości posadowić fundament?

W przypadku głębokości posadowienia fundamentów stosuje się zasadę, że owa głębokość powinna znajdować się zawsze poniżej strefy przemarzania. Jednak, aby nie było tak łatwo, to musicie wiedzieć, że owa strefa nie jest taka sama i różni się w zależności od miejsca, gdzie planowana jest inwestycja. W zachodniej części Polski wynosi ok. 0,8 m. W centralnej części kraju od 1 do 1,2 m. Ale ta strefa jest jeszcze niższa w tzw. polskim biegunie zimna, a więc na Suwałkach, gdzie może wynosić 1,4 m. Dlaczego jest to tak ważne, by stosować się do tej zasady? To bardzo proste. Otóż wynika to z faktu, że zamarzający grunt zwiększa swoją objętość, co rzecz jasna mogłoby skutkować nie tylko pękaniem fundamentów, ale także całych ścian. Warto zdawać sobie sprawę, że większość gruntów w Polsce nie powinna jednak powodować wysadzin mrozowych, ale z drugiej strony lepiej nie ryzykować i nie narażać się na dodatkowe koszty. Jeżeli Wasze fundamenty mają być bardzo płytkie, lepiej dla bezpieczeństwa wykonać wiele tzw. próbnych wykopów, gdyż grunt może być inny w odległości kilku metrów pomiędzy dwoma krańcami budynku. Płytsze fundamenty niewątpliwie są sporą oszczędnością, ale też mogą zostać szybciej wykonane.

Ławy fundamentowe i ściany fundamentowe – o czym trzeba pamiętać budując je?

W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykonuje się fundamenty składające się z poziomych belek z betonu, które wzmocnione są zbrojeniem. Pamiętajcie, aby wybrać dobrego producenta wyrobów betonowych, gdyż dzięki temu możecie zyskać odporność ław na ściskanie, ale też rozciąganie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że grunt pod budynkiem zazwyczaj nie jest jednolity, a właśnie dzięki odpowiedniemu zbrojeniu fundamentów nie trzeba obawiać się pękania. Pamiętajcie też, że szerokość ław fundamentowych w obrębie jednego domu może być różna. Zazwyczaj ławy pod wewnętrzne ściany są szersze, gdyż przenoszą obciążenia zarówno opartych na nich stropów, jak i dachów. Jeżeli dom jest częściowo podpiwniczony, wykonuje się ławy schodkowe. Powinny one składać się z elementów o długości co najmniej metra. Na ławach znajdują się oczywiście ściany, które są oparciem dla ścian nadziemia.

Jakie materiały są niezbędne do budowania fundamentów?

Do wykonania ścian fundamentowych należy stosować najwyższej jakości wyroby betonowe typu bloczki betonowe, które cechuje bardzo duża wytrzymałość na ściskanie, ale i niska nasiąkliwość. Można także postawić na bloczki keramzybetonowe, które są jednak mniej wytrzymałe na działanie wody. Doskonale sprawdza się beton, który jest niezwykle trwały, mocny i odporny na wilgoć. Oczywiście wtedy fundamenty wymagają deskowania, ale z drugiej strony to rozwiązanie jest najbardziej efektywne.

Kategoria: