Dlaczego warto korzystać z zielonej energii w domu?

Posted by:HouseRing Posted on:19 września 2022 Comments:0

Zielona energia w domu – źródła

Odnawialne źródła energii cieszą się rosnącą popularnością i stają się mocną alternatywą dla źródeł konwencjonalnych. Przyjęła się jednak opinia, że tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą swobodnie korzystać z OZE. Tymczasem istnieją rozwiązania dla domu, w ramach których z zielonej energii mogą korzystać wszyscy. Sprawdź, jak to zrobić i czy warto?

Prąd elektryczny dotychczas kojarzył się z dużymi zakładami z wysokimi kominami, w których spalono setki ton węgla. Ostatnio jednak ten trend się zmienia i coraz częściej do pozyskiwania energii elektrycznej wykorzystuje się metody bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Zielona energia to określenie odnoszące się do prądu pozyskiwanego właśnie z takich źródeł.

Wytwarzanie prądu bez zanieczyszczania powietrza jest możliwe dzięki odnawialnym źródłom energii. Są to mechanizmy, w których do pozyskiwania energii wykorzystuje się naturalne zjawiska przyrodnicze. Jest to przede wszystkim energia słoneczna, która przetwarzana jest na prąd w instalacjach fotowoltaicznych. Do OZE zalicza się również energię wiatrową, hydroenergię, a także geotermię. Każda z tych metod ma swoje lepsze i słabsze strony, jednak wspólnie mogą tworzyć miks energetyczny, który jest skuteczną alternatywą dla paliw kopalnych.

Wybierz zieloną energię dla swojego domu

Instalacje OZE to inwestycje, które wymagają wyłożenia sporej gotówki na start. Nie każdego na to stać, a dopłaty z rozmaitych funduszy pokrywają z reguły zaledwie kilkanaście procent wartości sieci. W wielu domach, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym i w miastach nie ma możliwości technicznych na instalację źródeł OZE. Nie musisz jednak inwestować w panele solarne i pompę ciepła, żeby chronić środowisko naturalne. Jak to zrobić?

Jednym ze skutecznych rozwiązań jest wybór operatora energetycznego, który oferuje prąd z OZE. Nie potrzeba tu żadnych inwestycji i przebudowy sieci, a cała procedura sprowadza się jedynie do podpisania umowy. Przykładem takiego dostawcy jest Polenergia Sprzedaż, która ma ofertę niespotykaną dotychczas na rodzimym rynku.

Fenomen Polenergii polega na tym, że firma dysponuje własnymi instalacjami OZE w postaci farm fotowoltaicznych, lądowych turbin wiatrowych, a w przyszłości planuje także inwestycję w farmy wiatrowe morskie. Pozyskiwanie energii tylko z OZE sprawia, że operator udziela gwarancji na pochodzenie prądu. Z kolei zróżnicowane źródła prądu i rozbudowana sieć magazynowania energii gwarantują stałe napięcie w gniazdkach niezależnie od warunków pogodowych.

Korzyści z zielonego prądu dziś i w przyszłości

Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na promowanie energii z OZE. Jednym z nich jest polityka Unii Europejskiej i sporej części krajów najbardziej rozwiniętych, która dąży do ograniczenia emisji CO2 i pozyskiwania paliw kopalnych. Z kolei sytuacja polityczna sprawiła, że każdy na własnej skórze może odczuwać niewystarczającą dostępność węgla i rosnące ceny gazu. Sytuacja konwencjonalnych źródeł prądu będzie coraz trudniejsza, dlatego wybierając zieloną energię, już dziś możesz odczuć wymierne korzyści.

Przede wszystkim korzystając z prądu pochodzącego ze źródeł odnawialnych, ograniczasz zapotrzebowanie na te zasoby, a zatem ich wydobycie. Ponadto zmniejszasz emisję CO2 przy wykonywaniu większości czynności w domu. W takiej sytuacji dbanie o środowisko naturalne nie wymaga od Ciebie żadnych wyrzeczeń i inwestycji.

W najbliższej przyszłości możemy się spodziewać ciągłych podwyżek konwencjonalnej energii. Rosną koszty emisji CO2, pozyskiwania węgla i występują trudności z gazem. Tylko OZE pozostaje źródłem darmowym i cena kWh takiego prądu nie będzie rosła w tak dużym tempie. Dlatego wybierając już dziś czysty prąd z zielonych źródeł energii, możesz w przyszłości ograniczyć wydatki na utrzymanie domu.

Kategoria: