Jak odpowiednio oznakować przejście dla pieszych?

Posted by:HouseRing Posted on:17 września 2022 Comments:0

Przejścia dla pieszych to jeden z bardziej wrażliwych punktów na każdej drodze. Nie da się ukryć, że pomimo wprowadzenia nowych i o wiele bardziej rygorystycznych przepisów, kierowcy w dalszym ciągu nie wyrobili sobie nawyku spuszczania nogi z gazu w momencie, kiedy zbliżają się do takiego przejścia. Choć w większych miastach z tym problemem potrafiono sobie poradzić, to jednak w dalszym ciągu nie zniknął on z mniejszych miejscowości i wsi. Często w takich przypadkach przejścia dla pieszych zlokalizowane są bezpośrednio na ruchliwej drodze, a dodatkowo pozbawione są sygnalizacji świetlnej. W efekcie- szczególnie po zmroku- piesi tak naprawdę dość mocno ryzykują w momencie, kiedy decydują się oni na przekroczenie drogi. Jednocześnie do ekip drogowych należy to, by zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tego typu przejść. Samo wymalowanie pasów niestety, nie będzie tu wystarczające. Wobec tego w jaki sposób można ułatwić życie pieszym?

Ograniczenia prędkości i zakaz wyprzedzania przed przejściem dla pieszych

Pierwsze co powinno znaleźć się przed przejściem dla pieszych to nic innego jak odpowiednie oznakowanie. Co ciekawe w tym momencie nie jest tu mowa tylko i wyłącznie o tym, by postawić znak informacyjny z wizerunkiem pieszych. Konieczne są znaki drogowe zakazu, które na co najmniej 200 metrach przed przejściem zabronią kierowcom wyprzedania i jazdy po przeciwległym pasie. Dodatkowo konieczne jest także maksymalnie dopuszczalne ograniczenie prędkości, by kierowcom nie przyszło do głowy jechanie na pełnym gazie. Tak naprawdę przejścia dla pieszych pozbawione sygnalizacji świetlnej wymagają dodatkowej opieki. Często bezpieczeństwo pieszych jest więc w tym momencie w rękach drogowców i nie powinno być ono wystawiane na zbyt ciężką próbę. Odpowiednie oznakowanie i ograniczenia poczynione w stronę kierowców z pewnością każdemu wyjdą na dobre.

Znaki drogowe LED z oznaczeniem przejścia dla pieszych

Warto również zadbać o to, by piesi mogli bezpiecznie przechodzić przez przejścia na ruchliwych drogach nawet wieczorami czy porą nocną. W tym przypadku drogowcy powinni zdecydować się na znaki drogowe LED. Zaliczają się one do grupy znaków aktywnych i dzięki zastosowaniu LED’owych świetlówek nie pozostają one całkowicie zanurzone w mroku. Najlepiej takie znaki umieścić na wysięgniku tuż nad przejściami dla pieszych. Dzięki temu kierowcy z odpowiedniej odległości dostrzegą sygnał świetlny co z pewnością znacznie mocniej skupi ich uwagę i poniekąd zmusi do tego, by zdjęli oni nogę z gazu.

Kategoria: