Czym różni się ekogroszek od węgla?

Posted by:HouseRing Posted on:5 lutego 2019 Comments:0

Zima w pełni. Powoli kończą się zapasy opału i zastanawiamy się nad ich uzupełnieniem. Staramy się wybrać najlepszy, ekonomiczny i ekologiczny. Rynek w ostatnim czasie bardzo rozszerzył ofertę tego typu produktów. Nadal jednak, najpopularniejszym paliwem do naszych pieców jest węgiel kamienny lub ekogroszek.

Czym różnią się od siebie?

Węgiel kamienny tradycyjnie występuje w formie węglowych kamieni większych lub mniejszych. Ma bardzo wysokie spalanie. Węgiel spala się stosunkowo szybko. Musimy pamiętać, by co kilka godzin dosypać do pieca kolejną jego dawkę, by nie wygasło. Efektem jego spalania jest popiół. Przy jego obecności niestety trudno utrzymać porządek w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kocioł grzewczy.

Węgla używamy do ogrzewania domów oraz do grzania wody, której używamy w domu. Bardzo rzadko zdarzają się w starych domach piece kaflowe. Do gotowania na nich również używa się węgla razem z drewnem.

Korzystanie z węgla jest dużo tańsze niż ogrzewanie domu gazem lub olejem opałowym. Ponadto węgiel jest łatwo dostępny, co czyni go najczęściej wybieranym paliwem na rynku.

W zależności od naszych możliwości kupujemy go luzem na wagę lub w workach po kilkadziesiąt kilogramów.

Ekogroszek. Z czego powstaje? Nie jest to nić innego niż węgiel. Bryłki ekogroszku są starannie wyselekcjonowane i mają określoną wielkość. Jest wyżej kaloryczny od standardowego węgla i mniej zanieczyszczony. Dzięki temu daje dużo ciepła, ale też w minimalnym stopniu zanieczyszcza środowisko. Przy spalaniu ekogroszku pojawia się mniej dymu, Po jego spaleniu mamy o wiele mniej odpadu, popiołu niż z węgla. To akurat pomaga nam utrzymać czystość pomieszczenia, w którym znajduje się piec.

Ekogroszek sprawdza się w kotłach z automatycznym podajnikiem. Obsługa takiego pieca nie wymaga od nas dużo pracy. Jest to proces automatyczny i zależy od ustawień, jakich dokonamy. Podajnik możemy załadować opałem raz na kilka dni.

Taki rodzaj opału jest wprawdzie droższy od standardowego węgla, ale nadal tańszy od innych paliw na rynku. Sprzedawany luzem lub w workach o określonej wadze.

Zarówno węgiel, jak i ekogroszek warto kupować u producenta. Jeśli mieszkamy w niewielkiej odległości od producenta, najprawdopodobniej dowiezie go do nas bez żadnego problemu.

Kategoria:

Leave a Comment