Działka pod budowę domu. Jakie kryteria powinna spełniać?

Przed wyborem projektu wymarzonego domu warto poświęcić uwagę wymarzonej działce. Od tego wyboru będzie zależało to, jaki dom będzie można postawić oraz jak będzie w nim się żyło na co dzień. O ile dom zawsze można przebudować lub rozbudować, o tyle nie tak łatwo zmienić warunki panujące na działce. Jaka powinna być działka pod budowę domu? Na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty?

Działka uzbrojona czy nieuzbrojona?

Łatwo zauważyć, że działki są sprzedawane jako uzbrojone lub nieuzbrojone. Czym to się różni i która będzie lepsza? Wszystko zależy do tego, jakim budżetem dysponujesz w danej chwili oraz jak długo chcesz czekać z budową domu.

Działka uzbrojona to taka, która została wyposażona w przyłącza mediów: prądu, wody i kanalizacji oraz gazu, a także, co bardzo ważne, możliwy jest dojazd do niej od drogi publicznej. Tutaj kupujący muszą być czujni, ponieważ niektórzy oferują działki częściowo uzbrojone lub nieuzbrojone, nazywając je uzbrojonymi. Warto wczytać się w ofertę i sprawdzić, czy działka rzeczywiście jest wyposażona w przyłącza, czy tylko daje taką możliwość.

Żeby uniknąć takiej przykrej niespodzianki, która będzie dodatkowym kosztem, pochłonie znaczne kwoty i zabierze czas, można skorzystać z oferty sprawdzonego dewelopera. Uzbrojone działki – prawdziwie uzbrojone, a nie tylko tak nazwane – można znaleźć np. na osiedlu Nowy Horyzont w Kobylance.

Działka uzbrojona jest w pełni przygotowana do rozpoczęcia budowy domu. Jedynym zadaniem nabywcy jest zdobycie pozwolenia na budowę, co jest czystą formalnością. Kupując działkę uzbrojoną, możesz od razu rozejrzeć się za projektem domu, który idealnie wpisze się w otoczenie. Jeżeli zdecydujesz się na działkę nieuzbrojoną, musisz uzbroić się w cierpliwość, bo przed Tobą jeszcze wiele prac ziemnych, instalacyjnych, a także spraw urzędowych.

Działka pod budowę domu – jaka powinna być?

Jeśli planujesz dom, zapewne szukasz przestrzeni. Zadbaj więc o to, aby działka była odpowiednio duża – na tyle, żeby zmieścić dom, ale też na tyle, aby sąsiedzi nie byli zbyt blisko. Niekiedy można spotkać się z wąskimi działkami, na których domy stają tak blisko siebie, że da się oglądać telewizję przez okno sąsiada. W takim otoczeniu poczujemy się przytłoczeni, a przede wszystkim zabraknie prywatności! Jeżeli chcesz przestronności i swobody, wybierz działkę, która ma około 30 metrów szerokości – i więcej, w zależności od bryły i usytuowania domu.

Działki budowlane są oferowane na różnych terenach. Niektóre z nich są zadrzewione. Nawet jeżeli chcesz usiąść w cieniu drzewa koło własnego domu, uważaj na działki, na których rosną drzewa. Pamiętaj, że choć są one na Twojej posesji, nie możesz dowolnie ich wycinać, a samowola słono kosztuje. Lepiej więc zdecydować się na działkę pozbawioną drzew, a następnie zaplanować nasadzenia tak, aby nawet po wielu latach nie stanowiły problemu.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *