Jak ocieplić dom styropianem?

Posted by:HouseRing Posted on:5 lipca 2019 Comments:0
Builder constructing a home

Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ocieplania budynków jest styropian. Taka warstwa izolacyjna jest tania i prosta w montażu. Jak ją wykonać?

Pod hasłem „docieplenia budynków Częstochowa” znajdziemy nie tylko właściwe materiały, ale także opis tego, co należy przygotować do ocieplenia domu.

Przygotowanie powierzchni

Zanim przystąpimy do pracy, trzeba dopilnować, by ściany były czyste, suche i przede wszystkim równe. Należy więc oczyścić je z kurzu (jeśli jest to konieczne – umyć). Ubytków pozbywamy się zaprawą, a jeśli ta po nałożeniu wystaje, trzeba skuć nadprogramowe resztki. Styropian nie jest materiałem elastycznym, więc nie przyklei się poprawnie do niewyrównanego podłoża.

Montaż zaczynamy od listwy startowej, stanowiącej oparcie i izolację. Zapobiega też dostawaniu się gryzoni i owadów pod warstwę ocieplenia.

Przyklejanie

Klej na płyty nanosi się na obwód i punktowo w środku. Kiedy je układamy, przesuwamy pionową spoinę o połowę długości. Kołkowanie styropianu, jeśli jest konieczne, wykonujemy dopiero po utwardzeniu kleju (najlepiej poczekać 2 dni).

Zlikwidowanie ubytków

Szpary, szczególnie takie przekraczające 2 mm, muszą koniecznie zostać wypełnione, najlepiej również styropianem lub pianką. W przeciwnym razie takie miejsca, zwłaszcza z biegiem czasu, będą widoczne. Po zniwelowaniu ubytków nierówności można wygładzić szlifowaniem. 

Zbrojenie

Przed nałożeniem tynku warto zamontować zbrojenie w postaci siatki z włókna szklanego. Dodatkowo wzmocni warstwę izolacyjną, szczególnie na krawędziach i narożnikach. Część zbrojeniowa musi być oczywiście zabezpieczona. Wykorzystuje się do tego podkład tynkarski, który znacząco ułatwi później nakładanie tynku. Podkład jest dostępny na rynku w szerokiej gamie kolorystycznej – grunt, by dobrać odcień do warstwy zewnętrznej, by później nie był spod niej widoczny.

Tynkowanie

Tynk stanowi ostatnie wykończenie ściany budynku. Można go dodatkowo pokryć farbą fasadową. Dzięki niemu osiągamy nie tylko estetyczny wygląd elewacji, ale też zapewniamy sobie ochronę przed zabrudzeniami. Choć styropian sam w sobie jest warstwą paroprzepuszczalną, to tynk dodatkowo wzmocni tę właściwość.

Termoizolacja Częstochowa jest możliwa dzięki https://termobud.com.pl/

Kategoria:

Leave a Comment