Jak pielęgnować beton?

Beton to najważniejszy element każdej, nawet najmniejszej, budowy. Trudno wyobrazić sobie powstanie jakiegokolwiek budynku czy konstrukcji bez użycia betonu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że świeżo wylany beton wymaga specjalnej pielęgnacji.

Beton i jego rodzaje

Beton to mieszanka cementu (czasem z różnymi dodatkami mineralnymi), wody i kruszywa, którym jest zazwyczaj piasek lub żwir. Wyróżniamy beton zwykły i beton towarowy. Pierwszy rodzaj jest wytwarzany bezpośrednio na placu budowy, najczęściej za pomocą betoniarki. Natomiast beton towarowy wytwarzany jest w betoniarniach i przewożony na plac budowy specjalnie przystosowanymi do tego samochodami. Niezależnie od tego, jakiego betonu używamy, należy pamiętać o jego pielęgnacji. Jest to bardzo ważne, aby betonowy element był solidny i trwały.

Pielęgnacja świeżego betonu

Świeżo wylany beton towarowy jest wystawiony na działanie czynników zewnętrznych takich jak temperatura, opady, wilgotność powietrza i wiatr. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja betonu, która będzie różna ze względu na pory roku. Choć odpowiednią porą do wylewania betonu jest pogoda z umiarkowanymi temperaturami, to nie zawsze jest to możliwe. Czasem prace tego typu muszą być wykonane latem przy bardzo wysokich temperaturach, a czasem w miesiącach zimowych przy bardzo obniżonych. 

Pielęgnacja betonu latem

Latem beton narażony jest na zbyt szybkie wysychanie, dlatego musisz zadbać o jego odpowiednią wilgotność i nie dopuszczać do nadmiernej utraty wody. Dlatego należy, w miarę możliwości, osłonić świeżo wylany beton przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Trzeba również pamiętać o częstym zraszaniu betonowego elementu wodą. 

Pielęgnacja betonu zimą

Wiązanie i twardnienie betonu zimą trwa znacznie dłużej. Wpływ na to mają niskie temperatury. Jeśli więc musisz wykonać prace budowlane z użyciem betonu zimą powinieneś użyć betonu o wysokim stopniu hydratacji oraz takie, które nie potrzebują dużo wody. Dodatkowo warto dodać do betonu mieszankę chemiczną posiadającą właściwości mrozoodporne. Wszystkiego na temat betonu i stosowanych domieszek dowiesz się tutaj: http://wlodar.com.pl/.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *