Najlepsze pomysły na elewację zewnętrzną w niskiej cenie

Posted by:HouseRing Posted on:27 lutego 2020 Comments:0

Stworzenie ładnej, odpornej na uszkodzenia i wpisującej się w otaczający krajobraz elewacji budynku jest celem wszystkich inwestorów. Nie zawsze ma się bardzo wygórowany budżet, wtedy trzeba postawić na tańsze rozwiązania. Niektóre z nich sprawdzą się przy renowacjach elewacji, inne przy wykończeniach nowych budynków. Dziś przedstawimy najlepsze pomysły na aranżacje elewacji zewnętrznych w niskiej cenie.

Po pierwsze: tynki mineralne cienkowarstwowe

W przypadku ścian dwuwarstwowych nie można stosować tynków grubowarstwowych i tu polecane są cienkowarstwowe. Wśród nich można znaleźć rozwiązania droższe i tańsze. Niewątpliwie najtańszym tynkiem jest aranżacje elewacji zewnętrznych jest tynk mineralny, czyli ten w postaci proszku rozrabianego z wodą. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie trwałe, odporne na nasiąkanie i promieniowanie UV. Jeśli stosuje się ocieplenie wełną mineralną będzie to bardzo dobre rozwiązanie. Nadaje się również do renowacji starych elewacji. Trzeba jednak pamiętać, że stosuje się go jedynie na nienarażone na uszkodzenia ściany. W przypadku wełny mineralnej nie można stosować kolejnego taniego rozwiązania, czyli tynków akrylowych, gdyż ich zastosowanie powoduje kondensację pary wodnej. Najdroższymi wariantami, jeśli chodzi o tynki są silikatowo-silikonowe. Można jednak zdecydować się na nieco tańsze silikatowe lub silikonowe. Jeśli prowadzona jest renowacja budynku zawilgoconego, to nie ma innego wyjścia jak zastosowanie tynków odpornych na rozwój mikroorganizmów. Cena jest tu co najmniej dwukrotnie większa niż w przypadku mineralnych, jednak zapewnienie ścian wolnych od pleśni i zawilgoceń jest w tym przypadku najważniejsze. Dzięki temu można uniknąć kolejnych kosztów.

Po drugie: deski elewacyjne do nowoczesnych i tradycyjnych elewacji

Decydując się na aranżacje elewacji zewnętrznych w stylu rustykalnym, bądź skandynawskim, warto wybrać deski elewacyjne do wykończenia budynku. Tutaj wbrew pozorom również można znaleźć tańsze i dobre rozwiązania. Najbardziej korzystne jeśli chodzi o cenę będzie drewno świerkowe. Można zdecydować się również na nieco droższy modrzew syberyjski. Drewno egzotyczne jest najdroższym rozwiązaniem, jednak w jego przypadku nie ma konieczności dodatkowej impregnacji. Zatem trzeba rozważyć czy po doliczeniu impregnatu do materiału, podkonstrukcji i systemu mocowań, tańsze warianty ciągle będą bardziej opłacalne od desek elewacyjnych z drewna egzotycznego. Poniżej 100 zł za metr kwadratowy można wybrać również gonty elewacyjne. Zwłaszcza, jeśli chce się stworzyć monochromatyczną całość z gontem na dachu, takie rozwiązanie przy prostej bryle budynku będzie prezentować się doskonale. Takie aranżacje elewacji zewnętrznych prezentują się nietuzinkowo i wyróżniają na tle otaczającego krajobrazu.

Po trzecie: elewacja w kamieniu

Wbrew pozorom elewacja w kamieniu wcale nie musi być bardzo droga. W końcu zamiast całej elewacji można wykończyć w nim tylko jedną ścianę, np. tę od strony fasady. Resztę zaś można pokryć tynkiem utrzymanym w podobnej gamie kolorystycznej. Takie aranżacje elewacji zewnętrznych świetnie sprawdzają się w przypadku stylistyki industrialnej. Zamiast drogiego granitu, czy gnejsu lepiej wybrać łupek kwarcytowy. To stosunkowo tanie rozwiązanie. Najlepiej wybrać niewielkie kamienie, które można montować bezpośrednio na kleju, gdyż większe płyty będą wymagały stosowania kotew mocujących i zaprawy, co niewątpliwie spowoduje, że koszty wzrosną.

Po czwarte: płytka klinkierowa zamiast cegły klinkierowej na elewacji

Chcąc stworzyć surową, ceglaną elewację, nie trzeba sięgać po cegłę klinkierową. Jak wiadomo nie można jej kłaść na ścianach, które nie mają odpowiednio szerokich fundamentów, które przewidują tego rodzaju wykończenie. Do tego murowanie i fugowanie to spory koszt. Dlatego lepiej zdecydować się na łudząco podobne, a tańsze płytki klinkierowe. Tutaj układanie i fugowanie może być nawet dwukrotnie tańsze niż w przypadku tworzenia murowanego wykończenia z cegły.

Stworzenie taniej i trwałej elewacji jest możliwe. Dobranie odpowiednich materiałów wykończeniowych jest determinowane przez grubość ścian, tzn. ilość warstw, rodzaj ocieplenia, a także warunki środowiskowe. Bez znajomości tematu trudno wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, dlatego warto skorzystać z usług firmy oferującej projektowanie elewacji.

Kategoria:

Leave a Comment