Obcinak do rur — poznaj różne rodzaje tego narzędzia

Posted by:HouseRing Posted on:4 kwietnia 2018 Comments:0

obcinak-do-rur-—-poznaj-rozne-rodzaje-tego-narzedziaObcinak do rur to ręczne narzędzie do cięcia, używane między innymi podczas przygotowywania instalacji hydraulicznych. Dzięki niemu możesz przyciąć wykonane z różnych materiałów rury w odpowiedni sposób, nie uszkadzając ich podczas tego działania. Obcinak może posłużyć Ci również do cięcia plastikowych butelek lub innych przedmiotów o okrągłym kształcie.

Zastosowanie obcinaka do rur

Obcinak do rur to proste w użyciu narzędzie, przeznaczone do cięcia przede wszystkim rur, ale też niektórych innych przedmiotów o okrągłym kształcie. Takie przedmioty trudno byłoby pociąć „zwykłymi” nożycami, ze względu na ich obracanie się i wysuwanie spomiędzy ostrzy. Tymczasem obcinaki do rur projektowane są w taki sposób, aby zapewnić czyste, szybkie i jednolite cięcie nawet wtedy, gdy dojdzie do częściowego obrotu.

To funkcjonalne narzędzie znajduje swoje zastosowanie podczas prac instalacyjnych oraz remontowo-budowlanych. Szczególnie dużą rolę odgrywa w pracy hydraulików, ponieważ rury stanowią kluczowy element instalacji wodnych. W wielu sytuacjach konieczne jest nadawanie rurom odpowiedniego kształtu lub rozmiaru, co wymaga ich przycinania. Dobrej jakości obcinak pozwoli wykonać cięcie w precyzyjny sposób, nie powodując zniszczenia rury lub powstania odkształceń.

Jeśli nie pracujesz na co dzień przy instalacjach hydraulicznych, zainwestowanie w obcinak też może okazać się dobrym rozwiązaniem. Przydaje się on przy wielu pracach remontowych oraz drobnych naprawach. Możesz użyć go do cięcia plastikowych butelek i innych materiałów. Niewielki obcinak do rur i butelek przyda się w każdym domu i warsztacie.

obcinak-do-rur-—-poznaj-rozne-rodzaje-tego-narzedzia-2

Obcinak nożycowy

Jeśli chcesz kupić obcinak, musisz dopasować jego model przede wszystkim do materiału, z jakiego wykonana jest rura, a także do jej rozmiaru.

W przypadku rur z tworzyw sztucznych (PVC, PU, PE) najlepiej sprawdzi się obcinak nożycowy. Na pierwszy rzut oka może przypominać sekator ogrodowy, jednak dzięki zaawansowanej konstrukcji wykazuje się o wiele większą mocą i precyzją.

Wybierając obcinak nożycowy, koniecznie zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonano ostrze. Dobrym rozwiązaniem jest stal nierdzewna o twardości w zakresie ok. 56-58 HRC. Sprawdź także, czy uchwyt zapewnia trwałość i komfort pracy — najlepsze wykonane są z dwóch materiałów, wierch pokryty jest miękkim, antypoślizgowym materiałem.

Obcinak teleskopowy

Jeśli planujesz cięcie rur miedzianych bądź aluminiowych, najlepszym wyborem będzie obcinak teleskopowy. Za jego pomocą szybko i wygodnie obetniesz rurę pod kątem prostym, nie obawiając się o powstanie odkształceń czy innego rodzaju uszkodzeń.

W przypadku obcinaka teleskopowego zwróć uwagę na ilość rolek. Przy standardowych pracach wystarczy model z 2-3 rolkami, natomiast 4 rolki zapewnią nam bardziej wydajne i bardziej komfortowe cięcie. Należy też sprawdzić jakość kółka tnącego — najlepiej wybrać model z twardego stopu stali. Dobrym rozwiązaniem są kółka wymienne, dzięki którym będziesz dłużej korzystać z narzędzia.

obcinak-do-rur-—-poznaj-rozne-rodzaje-tego-narzedzia-3

Obcinaki łańcuchowe

Przy cięciu stali konieczne będzie sięgnięcie po wyjątkowo wytrzymałe i mocne obcinaki. Możesz kupić przeznaczony do takich zadań obcinak łańcuchowy. Wykonuje się go z mocnej stali hartowanej, posiada też dużą ilość kółek tnących — może być ich nawet kilkanaście. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość pracy nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach.

Kategoria:

Leave a Comment