Skrzynki narzędziowe – sposób na uporządkowanie warsztatu

Posted by:HouseRing Posted on:10 kwietnia 2018 Comments:0

toolbox-1582313_1280Skrzynki narzędziowe są bezpiecznym sposobem przechowywania narzędzi, nic więc dziwnego, że wielu fachowców, jak i amatorów, ma w swoim domu przynajmniej jedną. Na rynku dostępne są różne rodzaje, wielkości i firmy oferujące tego typu przedmioty. Jaką zatem wybrać dla naszych potrzeb? Na co zwrócić największą uwagę?

Materiał

Skrzynki narzędziowe mogą być wykonane z plastiku, aluminium lub metalu. Należy pamiętać, że te wykonane z metalu są cięższe niż z tworzyw sztucznych, dlatego warto mieć to na uwadze podczas wyboru odpowiedniej skrzynki, zwłaszcza, jeśli zależy nam na łatwym przenoszeniu jej wraz z zawartością. Plusem takich skrzynek jest jakość ich wykonania, wytrzymałość oraz łatwość utrzymywania ich w dobrym stanie. Minusem mogą być ostre krawędzie, które zostawiają rysy na przedmiotach, o które uderzają, a także powstawanie rdzy.
Plastikowe skrzynki są lekkie, poręczne, odporne na złamania i można je łatwo otworzyć pod kąteM 45 stopni. Ich cena jest dość atrakcyjna. Nieco droższe są te wykonane z aluminium, ale są za to trwalsze.

Funkcjonalność

Rozmiar i charakter skrzynki mają największy wpływ na jej praktyczne zastosowanie. Jeśli zależy nam na przechowywaniu i przenoszeniu podstawowych narzędzi, takich jak: kombinerki, lekki młotek, taśma izolacyjna czy śrubokręt, to dobrym wyborem będzie najmniejsza skrzynka 12 lub 14 calowa.

Skrzynki narzędziowe o większych rozmiarach (powyżej 20 cali) używane są jako środek zastępczy oryginalnych walizek po wiertarkach lub w sytuacji, gdy trzeba przenieść większej ilości sprzęt oraz akcesoria. Ponieważ takie gabaryty skrzynki sprawiają, że przemieszczanie jej nie jest zbyt wygodne, nie nadaje się ona na większe odległości, no chyba, że przewozimy ją w aucie.

Największy typ skrzynek to tzw. ruchomy warsztat. Składa się on z kilku części i jest to nic innego jak duży kufer na kółkach. Zazwyczaj wyposażony jest w górną skrzynię, mniejszą szufladę na niewielkie akcesoria i śruby, a także kontener dolny. Ich niewątpliwą zaletą jest mobilność. Pomimo dużych rozmiarów łatwo się je przemieszcza dzięki kółkom i wygodnym uchwytom. Szeroki wybór skrzynek narzędziowych do domu, pracy czy auta można znaleźć w https://phuabc.com.pl/skrzynie-narzedziowe.

Wybór skrzynki a potrzeby

Chcąc zakupić skrzynki narzędziowe, warto zastanowić się nad tym, do jakich celów będą nam potrzebne. Wyróżnić można kilka podstawowych grup możliwości jej zastosowania:

  • w domowym zaciszu

– skrzynka ta z reguły większość czasu leży nieużywana w szafce lub garażu, dlatego w zupełności wystarczy taka, którą wykonano z plastiku. Jej wielkość zależy od ilości i wielkości narzędzi, które będą w niej przechowywane. Osoby, które korzystają ze skrzynki głównie w domu powinny postawić na komfort, dlatego też lepszym wyborem będzie kilka mniejszych skrzynek niż jedna duża.

  • w pracy – w zależności od wykonywanej profesji

– przykładowo skrzynka narzędziowa dla elektryka powinna pomieścić kilka niezbędnych, ale dość specyficznych narzędzi i akcesoriów, takich jak miernik napięcia, próbnik, klucze i podstawowe śrubokręty. Do takich zastosowań wystarczająca będzie zwykła skrzynka wykonana z tworzywa, o średniej wielkości lub rozsuwana, która pozwoli utrzymać porządek w dużej ilości niedużych narzędzi.
Z kolei „pan złota rączka” powinien zainwestować w dużą skrzynię na kółkach. Dzięki niej wszystkie niezbędne narzędzia będą pod ręką, co w dużym stopniu ułatwi pracę. Ten rodzaj skrzyni przyda się także w garażu lub warsztacie.

  • do auta

– wybór odpowiedniej skrzynki do samochodu może przysparzać wiele trudności. Z jednej strony liczy się zajmowane miejsce, więc wybór często pada na małą, ale z drugiej zaś strony trzeba pomieścić wszystkie narzędzia, więc równie często wybiera się dużą skrzynkę. Druga opcja jest zdecydowane lepsza, gdy chcemy oprócz narzędzi przewieźć łańcuchy na koła, interfejs diagnostyczny, klemy itp. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na możliwość zamontowania skrzyni w bagażniku, aby w razie wypadku nie stanowiła ona zagrożenia dla pasażerów.

Wybór odpowiedniej skrzyni narzędziowej powinien być podyktowany przede wszystkim kwestią używanych narzędzi oraz indywidualnych preferencji.

Kategoria:

Leave a Comment