Poznaj najlepsze rośliny, które warto uprawiać na działce rekreacyjnej?

Posted by:HouseRing Posted on:2 września 2020 Comments:0

Wiele osób jest szczęśliwymi posiadaczami działek. Jednak kupując kawałek ziemi, warto zastanowić się jakie rośliny można tam uprawiać. Oczywiście wybór będzie zależał od tego czy mamy zamiar tworzyć warzywnik, czy jedynie chcemy posadzić tam rośliny, by „cieszyły oko”, a jednocześnie nie były zbyt problematyczne. Bywa i tak, że większy nakład pracy nam nie przeszkadza, gdyż praca na działce rekreacyjnej nas relaksuje. Zatem co wybrać? Oto kilka naszych sugestii.

Warzywnik na działce rekreacyjnej

Decydując się na warzywnik na działce rekreacyjnej trzeba przemyśleć, czy rośliny będą wysadzane bezpośrednio do gruntu, czy jednak zdecydujemy się na skrzynki do uprawy. Drugi wybór pozwoli nam na łatwiejszą pielęgnację roślin, a także ich wysadzanie. W przypadku uprawy w gruncie potrzebne jest wymieszanie ziemi gruntowej z ogrodową, aby stała się ona bardziej żyzna i odpowiednia do uprawy warzyw. Co można uprawiać? Właściwie lista jest bardzo długa, począwszy od buraków, przez fasolkę szparagową, aż na pomidorach kończąc. Istotne znaczenie ma płodozmian, gdyż pewnych gatunków z jednej grupy nie można sadzić na tym samym miejscu czy też obok siebie. Zmiana sadzonych gatunków sprawia, że gleba staje się bardziej żyzna i można uniknąć wielu chorób. Uprawiając w pierwszym roku warzywa o dużych wymaganiach glebowych, takie jak kalafior, kapusta biała i czerwona, ogórek czy pomidor. W kolejnym roku wybiera się te o średnich wymaganiach: cebulę, czosnek, por, marchew, paprykę czy rzodkiew. W trzecim roku na grządkę trafiają rośliny o małych wymaganiach: groch, fasola, koper czy zioła jednoroczne.

Rośliny kwitnące, które warto posadzić na działce

Oczywiście wśród roślin, które warto posadzić na działce są bulwiaste i cebulowe. Begonie kwitną od lipca do września i nie zimują w gruncie. Warto pamiętać, by zapewnić im odpowiednie stanowisko, osłonięte od wiatru. Istotne znaczenie ma regularne podlewanie, gdyż begonie do ogrodu nie znoszą zbyt suchej gleby. Jednak pamiętać należy, że nie można zraszać kwiatów ani liści, by nie zostały porażone przez słońce i nie obumarły, zatem begonia jest rośliną dość wymagająca dla wytrwałych działkowiczów, podobnie zresztą jak tulipany, które również po okresie kwitnienia i przekwitnięciu liści trzeba wykopać i przechowywać w odpowiednich warunkach. Przed ponownym sadzeniem cebule i bulwy należy dokładnie obejrzeć i wyeliminować te, na których widać plamy.

A może krzewy owocowe?

Oczywiście na działce rekreacyjnej można postawić również na krzewy owocowe. Jeśli jest się miłośnikiem przetworów, takich jak kompoty, dżemy czy konfitury, to krzewy z borówkami, porzeczkami czerwonymi i czarnymi bądź agrestem świetnie się sprawdzą. Przede wszystkim nie są to krzewy wymagające, gdyż należy je tylko co jakiś czas odmładzać, a w przypadku porzeczek pilnować by nie wyrastały pomiędzy nimi chwasty, czyli regularnie je usuwać. W przypadku stosowania środków ochrony roślin trzeba pamiętać, by odczekać zalecany czas przed zbiorami. Takie informacje znajdziemy na opakowaniu.

Byliny i drzewka iglaste, czyli jak najmniej pracy

Jeśli bynajmniej na działce nie chcesz pracować, a głównie się relaksować, to musisz postawić na rośliny, które w dużej mierze radzą sobie same. Na pewno są to byliny, które należy podlewać w okresach suszy, a także ewentualnie przycinać, jak w przypadku traw ozdobnych, takich jak miskant chiński czy turzyca. Oczywiście można również postawić na drzewka iglaste, czyli świerki, sosny, a także cisy i jałowce. Wszystkie bardzo dobrze sobie radzą, trzeba jedynie zwracać uwagę, czy nie dotknęła je jakaś choroba, a także ściółkować w pierwszym okresie wzrostu. Takie zaplanowanie działki rekreacyjnej ma swoje zalety. Można stworzyć zieloną osłonę, która będzie pochłaniać zanieczyszczenia, a jednocześnie chronić przed wzrokiem sąsiadów, czyli zapewniać intymność i odosobnienie, czyli to czego najczęściej szukamy na działkach, mieszkając na co dzień wśród zgiełku miasta.

Jest wiele roślin, które warto wybrać na działkę. Przytoczone przez nas to jedynie kropla w morzu wielu ciekawych gatunków, wśród których są te mniej i bardziej wymagające. Warto w ten sposób dostosować działkę do własnych potrzeb.

Kategoria:

Leave a Comment