Prawidłowe użytkowanie kosiarki spalinowej – o tym pamiętaj!

Posted by:HouseRing Posted on:25 maja 2018 Comments:0

lawn-mower-2127637_960_720Nieprawidłowe użytkowanie kosiarek spalinowych stanowi jedną z najczęstszych przyczyn awarii urządzeń. Kiedy silnik zaczyna nierówno pracować, działa na zbyt wysokich obrotach lub odpala dopiero po kilku próbach, nie zakładajmy, że wina leży po stronie maszyny. Zastanówmy się, czy nie zaniedbaliśmy czynności konserwacyjnych i po każdym koszeniu trawnika skrzętnie czyściliśmy urządzenie.

Kosiarka spalinowa – regularne czyszczenie

Czyszczenie kosiarki jest czynnością obligatoryjną, która powinna odbywać się po każdorazowym koszeniu trawnika. W tym celu warto wykorzystać myjkę wysokociśnieniową (pod ciśnieniem do 120 barów) lub węża ogrodowego. Kosiarki wyposażone w silnik spalinowy można bez obaw opłukać średnim strumieniem wody – uważając, aby woda nie dostała się do tłumika (w zbyt dużej ilości). Zbyt silny strumień może uszkodzić uszczelki i pozostawić ślady na zewnętrznej malowanej powłoce. Myjąc kosiarkę, nie zapominajmy, aby czyścić ją także od spodu.

Jak czyścić kosiarkę? – Porady

  • Nie czyść urządzenia zaraz po jego użyciu

Kosiarka spalinowa zaraz po użyciu jest rozgrzana, dlatego należy odczekać kilka do kilkunastu minut, aż temperatura silnika spadnie. Jeżeli przystąpimy do czynności pielęgnacyjnych jeszcze przed ostudzeniem elementów silnika, może dojść do uszkodzenia struktury materiałowej.

  • Nie przechylaj kosiarki

Częstym błędem popełnianym przed użytkowników kosiarek spalinowych jest przechylanie urządzeń na lewą lub prawą stronę. Takie manewry mogą doprowadzić do zalania olejem filtru powietrza lub przedostania się oleju do tłumika. Kiedy filtr zostanie zalany, konieczna jest jego wymiana i wyczyszczenie pozostałości mazi na obudowie filtra.

  • Usuń pozostałości trawy ze szczelin

Jeżeli nie masz dostępu do wody, nie rezygnuj z czyszczenia kosiarki. Wystarczy sięgnąć po śrubokręt lub inne narzędzie o tępym zakończeniu, i zeskrobać pozostałości po trawie ze spodu kosiarki. Nie zapominaj o wyczyszczeniu szczelin przy kółkach oraz tylnej pokrywie, do której dostają się piach i trawa. Miejscem szczególnie narażonym na zanieczyszczenia jest ruchome połączenie pokrywy. Nieprawidłowe czyszczenie tej przestrzeni skutkuje szybszym zużyciem powierzchni połączenia.

  • Wymieniaj olej po sezonie

Olej powinien być wymieniany średnio raz do roku. Najlepiej wykonywać tę czynność w czasie przygotowywania kosiarki do sezonu. Olej po pewnym czasie traci swoje właściwości i przestaje chronić newralgiczne części urządzenia. Wymieniając go w regularnych odstępach czasu, będziemy cieszyć się długą i bezawaryjną pracą silnika spalinowego.

  • Dbaj o filtr powietrza

Każda kosiarka spalinowa wyposażona jest w filtr powietrza, który należy regularnie sprawdzać i czyścić. W przypadku silnych zabrudzeń konieczna jest jego wymiana.

Aby kosiarka służyła nam przez długie lata w dobrym stanie, nie zapominajmy o jej serwisowaniu i konserwacji. Przed każdym sezonem udajmy się do stacji serwisowej w celu wyważenia i zaostrzenia noży. Pamiętając o tych wszystkich zalecaniach, będziemy cieszyć się sprawnym urządzeniem przez długie lata.

Kategoria:

Leave a Comment