Płytki do łazienek i ich właściwości aranżacyjne

Posted by:HouseRing Posted on:11 czerwca 2018 Comments:0

Płytki do łazienek: mnogość ich wzorów, kolorów czy deseni sprawia, że każda łazienka może być niepowtarzalna. Nasi rodzice i dziadkowie pamiętają jeszcze czasy, gdy królowały zwykłe, białe kafelki, o jednym formacie i kształcie, więc pojęcie aranżacji – przynajmniej pod tym względem – właściwie nie istniało. Dziś sytuacja wygląda kompletnie inaczej i możliwości aranżacyjne płytek są wręcz niewyczerpane. Jak je wykorzystywać z głową, aby osiągać świetne efekty?

Aby pokazać swoje najlepsze walory aranżacyjne, płytki do łazienek powinny nie tylko odpowiadać gustom domowników, ale też zostać właściwie dobrane do danego pomieszczenia. Na nic zdadzą się zalety wielkich płytek ceramicznych, które świetnie sprawdzają się na dużych powierzchniach, jeśli wtłoczone zostaną do łazienki o wymiarach 2 x 2 metry. Nieszczególnie będą też wyglądać interesujące, intensywne wzory i desenie, gdy umieszczone zostaną na każdej ścianie, od sufitu do podłogi. Przytłoczą swoim wyglądem wszystko, włącznie z osobami, które będą korzystać z tak wykończonej łazienki. Chcąc więc wykorzystać walory dekoracyjne, dobierajmy płytki do łazienek, kierując się przynajmniej podstawowymi regułami aranżacji wnętrz.

Polub prostotę…

Takie podejście do tematu sprawdza się zawsze i wcale nie musi być nudne. Proste desenie i struktury płytek nadają wnętrzom lekkości i elegancji. Aby całość nie była zbyt jednostajna, warto urozmaicić wnętrze, stosując na jednej ze ścian płytki do łazienek z delikatnym wzorem geometrycznym, utrzymanym w podobnej tonacji kolorystycznej, ale o większej intensywności. Takie rozwiązanie gwarantuje efekt interesującej głębi w pomieszczeniu.

Bardzo dobrym urozmaiceniem jest także zastosowanie płytek do łazienek z elementami florystycznymi lub z modnym wzorem typu „patchwork”, przypominającym motywy etniczne i ludowe. Wprowadzenie tego typu elementów jest świetną dekroacją i sprawia, że pomieszczenia są oryginalne i interesujące.

Układaj z głową…

Nawet najprostsze kafelki można ułożyć w sposób, który sprawi, że nie będą one kwintesencją brzydkiej monotonii. Chcąc zastosować zwykłe prostokątne płytki do łazienek, warto zrezygnować z układania ich w sposób do złudzenia przypominający ułożenie cegieł w murze. Warto jest je układać w tak zwaną jodełkę, gdzie każdy element przesunięty jest nie więcej niż o 1/3 długości podobnego elementu, ułożonego rząd wcześniej. Można się o tym przekonać, układając kilka rzędów w obu wariantach „na sucho”, wprost na podłodze.

Zastosuj odważne rozwiązania…

To one często pozwalają między innymi na optyczne poszerzanie lub zwiększanie wysokości pomieszczeń. Decydując się na przykład na jasne płytki do łazienek, na jednej ze ścian można zastosować poziomy pas płytek dekoracyjnych w kontrastowym kolorze, z ciekawym deseniem – to zwiększy optycznie szerokość pomieszczenia. To samo rozwiązanie można zastosować w niskich pomieszczeniach – z tą różnicą, że kontrastowy pas powinien być ułożony pionowo. Mocne wzory i kolory nie powinny dominować w małych łazienkach, ale zastosowane z umiarem tworzą bardzo ciekawe rozwiązania.

Interesujące aranżacje uzyskać można także poprzez łączenie płytek o różnych teksturach i deseniach. Dziś tak modne płytki imitujące kamień, beton czy też drewno potrafią być doskonałym uzupełnieniem prostych ceramicznych kafli. Łazienki, w których je wykorzystano, nabierają nieco modnego, naturalnego klimatu.

Kategoria:

Leave a Comment