Wentylacja mechaniczna w naszym przyszłym domu

Posted by:Daria Posted on:18 kwietnia 2016 Comments:0

wentylacja

Zanim założymy w naszym domu układ wentylacji mechanicznej, konieczne jest dokładne przemyślenie tej inwestycji. Istnieje wiele czynników, wpływających na jej opłacalność, warto więc nie bagatelizować wspomnianego problemu.

W poniższym poradniku, postanowiliśmy opisać Wam kilka cech, które należy uwzględnić przy projektowaniu sieci wentylacyjnej w naszym domu. Zachęcamy Was do przeanalizowania niżej opisanych parametrów, by opłacalność tej inwestycji była jak największa. A więc – zaczynamy!
Co uwzględnić, planując założenie instalacji odzyskującej ciepło?

Natężenie przepływu powietrza

Wbrew pozorom, jest to bardzo istotny parametr. Dlaczego? Zbyt szybki przepływ strumienia powietrza, może spowodować zmniejszenie współczynnika odzyskiwania ciepła. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że zbyt szybki przepływ powietrza (wywołany przez szybką pracę wentylatorów), sprawia, że wspomniane powietrze zwyczajnie nie nadąża się nagrzewać.

Opory przepływu instalacji

Każdy system wentylacji, a szczególnie – wentylacja z rekuperacją, posiada różne opory przepływu. Na czym one polegają? Są one wywołane głównie przez samą budowę kanału wentylacyjnego. Im więcej załomów i zróżnicowanych, dodatkowych elementów, tym przepływ powietrza jest mniejszy, gdyż jest wytracany przez wewnętrzne opory. Jak pozbyć się tego zjawiska? Najlepiej, projektując system wentylacyjny, w którym jest jak najmniej różnych „utrudnień”, chociażby w postaci wspomnianych załomów.

Spręż

Spręż, to bardzo ciekawy parametr systemów wentylacyjnych, który należy bezwzględnie wziąć pod uwagę projektując układy wentylacyjne w danym budynku. Spręż, to po prostu przyrost ciśnienia wewnątrz systemuwentylacyji. Parametr ten jest ściśle powiązany z wyżej wymienionymi oporami wewnętrznymi. Po prostu – im większe opory, tym większy spręż powietrza musi pojawić się wewnątrz kanałów wentylacyjnych. Oczywiście jak już wspomnieliśmy nie warto pod tym względem przesadzać. Głównie, ze względu na efektywność całego układu. Jednym słowem, spręż to parametr, bez którego jakakolwiek wentylacja mechaniczna nie może się obyć. Jak regulować wspomnianą wartość sprężu? Oczywiście poprzez szybkość obrotów wentylatorów, napędzających powietrze wewnątrz układu.
Oczywiście nie wystarczy uwzględnić parametrów samych układów wentylacyjnych. Pamiętajmy, że jeśli mówimy o opłacalności zastosowania wentylacji mechanicznej w naszym domu, musimy też przeanalizować czy nam się to zwyczajnie opłaca. Zanim więc zdecydujemy się na zakup tej instalacji, przemyślmy czy…

Paliwo które wykorzystujemy, nie jest zbyt tanie

W wielu przypadkach, przyjęło się mówić, że paliwo do ogrzewania domów jest materiałem dość kosztownym. Zresztą nic w tym dziwnego. Jeśli weźmiemy pod uwagę np ogrzewanie prądem, to wiadomo – oszczędności ze względu na wprowadzenie systemu rekuperacji jak najbardziej można zauważyć. A co, jeśli np palimy w domu kominkiem z płaszczem wodnym? Energia tracona w ten sposób, jest po prostu zbyt mała, by opłacalnym było wprowadzanie systemów rekuperacyjnych.

W naszym miejscu zamieszkania nie ma zbyt częstych przerw w dostawie energii elektrycznej

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, to dość skomplikowany układ, wymagający dostępu do prądu elektrycznego. Jeśli więc, zakupimy bądź wybudujemy nowy dom na terenach, gdzie są częste przerwy w dostawie prądu, może się okazać że projektowanie wentylacji mechanicznej zwyczajnie nie ma sensu.

Awaryjność i konserwacja – czyli temat rzeka…

Być może, na etapie planowania inwestycji nikt tak naprawdę się nad tym nie zastanawia, ale… no właśnie – zanim zaprojektujemy naszą instalację wentylacyjną, musimy sobie w miarę możliwości rzecz jasna, przewidzieć czy będzie ona awaryjna czy też nie.
Na pierwszy rzut oka nie jest to możliwe. No bo przecież jak sprawdzić przyszłość? Tymczasem istnieje kilka czynników, które pozwalają przewidzieć zachowanie naszego systemu rekuperacyjnego w zupełnie nowym domu. Oto one:
– im bardziej skomplikowana instalacja, tym gorzej, zresztą pisaliśmy już o tym nieco wyżej. Większy stopień skomplikowania, oznacza nic innego jak tylko większą możliwość przytkania instalacji, czy też jakąkolwiek inną awarię rekuperatora wynikającą ze źle wykonanego montażu czy instalacji.
– uruchomienie centrali wentylacyjnej przed wykonaniem wszystkich prac wykończeniowych (szczególnie przed szpachlowaniem, przecieraniem, malowaniem) w bardzo dużym stopniu zagraża poprawnej pracy systemu rekuperacji. Przedostawanie się pyłów do kanałów wentylacyjnych spowoduje „zatkanie” filtrów powietrza oraz w skrajnych przypadkach może uszkodzić wymiennik ciepła.
– niepoprawna eksploatacja i konserwacja rekuperatora – każde urządzenie w naszym domu wymaga okresowego przeglądu i wykonania podstawowych czynności konserwujących. Podobnie jest z rekuperacją – raz na jakiś czas (np. co 3 miesiące) wymagane jest sprawdzenie stopnia zabrudzenia filtrów powietrza i w razie konieczności ich wymiana na nowe. Zabrudzone filtry obniżają efektywność działania systemu wentylacji, a w skrajnych przypadkach mogą być przyczyną

Krótkie podsumowanie

Już za kilka tygodni będziemy wprowadzać się do naszego nowego domu. Remont już skończony a wewnątrz widać pracowników krzątających się przy ostatnich elementach wystroju domu. Czy warto wtedy zastanowić się nad rekuperacją?
Odpowiedź jest prosta – i tak i nie. Wszystko zależy od tego, jakim paliwem „zatruwamy środowisko”, gdzie mieszkamy i na jakich terenach… Jednym słowem, jest tego naprawdę dużo. Warto pamiętać również to, że systemy rekuperacyjne są przydatne szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z dużymi budynkami, najlepiej przemysłowymi. A domy mieszkalne? No cóż, zadecydujcie sami!
Artykuł powstał przy współpracy z firmą BARTOSZ – http://www.krakow.bartoszwentylacja.com.pl/

Kategoria:

Leave a Comment