Jakie płytki wybrać do przedpokoju?

Posted by:HouseRing Posted on:2 maja 2016 Comments:0

building-1080599_640Wybór płytek do przedpokoju zależny jest od kilku czynników. Poza indywidualnymi upodobaniami, liczy się tutaj także styl aranżacji, wielkość i kształt przedpokoju, sam charakter tego wnętrza, a także jego usytuowanie oraz oświetlenie…

Płytki do przedpokoju muszą być praktyczne

Przedpokój to pomieszczenie, w którym warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość i trwałość płytek podłogowych. Powinny mieć one wystarczająco dobre parametry techniczne i użytkowe. Warto zwrócić uwagę na to, by klasa ich ścieralności była odpowiednio wysoka. Określa się ją w skali 1 – 5, gdzie 1 oznacza płytki o delikatnej powierzchni, przeznaczone na przykład do sypialni czy łazienki, a 5 płytki do zastosowań zewnętrznych i / lub w miejscach mocno eksploatowanych, jeśli chodzi o podłogę (np. w sklepie bądź w restauracji). Do przedpokojów optymalne są płytki o parametrze 3. Co do innych właściwości, duże znaczenie ma również rodzaj powierzchni. Płytki szkliwione znacznie łatwiej czyścić niż płytki o powierzchni nieszkliwionej lub tylko polerowanej czy półpolerowanej. Pewne znaczenie może mieć również twardość płytek, którą definiuje się w 10-stopniowej skali (im większa cyfra tym twardszy materiał).

Funkcjonalność połączona z estetyką

Decydując się na dobrej jakości płytki do przedpokoju nie musimy rezygnować z pięknego wyglądu. We wnętrzach dominują aktualnie wzory i kolory zaczerpnięte z natury oraz nawiązujące do trendu minimalistycznego. Na podłogach i ścianach pojawiają się drewno i / lub kamień, a także – coraz śmielej – elementy inspirowane betonem czy kamieniem. Przedpokojowa kolorystyka bazuje na neutralnych barwach (delikatnej bieli, surowych szarościach, uniwersalnym beżu i brązie) oraz bardziej wyrazistych akcentach w postaci dodatków (błękit lub pastelowy róż – jako kolory roku 2016, szmaragdowa zieleń, musztardowe żółcienie, różne odcienie granatu). Jeśli chodzi o najpopularniejsze obecnie formaty płytek, projektanci polecają nowy standard – kafle nieco większych niż dotychczas rozmiarów (np. 60 x 60 cm, 75 x 75 cm), które dają zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Większe płytki to mniej fug, mniej podziałów, jednolita powierzchnia oraz płynne przechodzenie ze ściany na podłogę. Warto rozważyć tę propozycję nawet w przypadku niewielkiego przedpokoju.

Płytki do przedpokoju odpowiednie do wybranego stylu aranżacji

Urządzając przedpokój warto wybrać i skupić się na jednym stylu wnętrza. Płytki ścienne i podłogowe powinny nawiązywać do niego w sposób oczywisty, a nawet być jego podstawowym elementem, na podstawie którego budujemy cała aranżację. Dużą popularnością cieszy się cały czas nowoczesny i minimalistyczny styl, a także tradycyjne zestawienia np. bieli i czerni. Oto kilka przykładów wskazanych wyborów płytek pasujących do danego stylu…

  • Przedpokój w stylu skandynawskim charakteryzuje się zazwyczaj połączeniem bieli z wzorem naturalnego drewna, który możemy uzyskać za pomocą płytek ceramicznych. Pozwoli nam
  • Przedpokój w stylu industrialnym może bazować na powierzchniach ceglanych bądź estetyce surowego betonu. Warto skupić się zatem w tym przypadku na wielkoformatowych płytkach o chropowatej strukturze imitującej wzór i kolor cegły lub wspomniany już beton. W stylistyce tej sprawdzają się także kafle przypominające swoim wyglądem powierzchnie metalowe.
  • Przedpokój w stylu rustykalnym to drewniane lub kamienne podłogi oraz ściany. Często stosuje się w tym przypadku płytki stylizowane na stare i / lub nieco zniszczone. Mogą to więc być na przykład ścienne kafle w kolorze piaskowca, których brzegi są wyraźnie nierówne. Na podłodze świetnie wyglądają płytki przypominają stare, zniszczone, wytarte deski.
  • Przedpokój w stylu prowansalskim wymaga na ścianach płytek przypominających swoim wyglądem tynk strukturalny. Na podłodze najlepiej położyć drewnopodobne, stylizowane kafle.
  • Przedpokoje urządzane w stylu vintage różnią się od siebie w zależności od tego, który okres z przeszłości stanowi inspirację aranżacji, a to z kolei wpływa na wybór odpowiednich płytek. Mogą to być na przykład kafle podłogowe imitujące klasyczny parkiet czy wzorzyste płytki ścienne nawiązujące do stylistyki tapet z lat 70 czy 80 ubiegłego wieku.

Optyczne powiększenie lub pomniejszenie wnętrza za pomocą płytek

Dobór odpowiednich płytek pozwala – zależnie od potrzeb – powiększyć lub pomniejszyć optycznie przestrzeń, poszerzyć lub wydłużyć przedpokój, uczynić go wizualnie wyższym albo niższym, jednym słowem – nadać wnętrzu odpowiednie proporcje. Oto przykłady kilku rozwiązań:

  • Aby wysmuklić wnętrze przedpokoju warto na jednej ze ścian ułożyć wąski pas płytek o wiele ciemniejszych niż te, które położone są na reszcie ściany.
  • Optyczne poszerzenie wnętrza uzyskuje się również przy ułożeniu na węższych ścianach płytek prostokątnych w pozycji horyzontalnej.
  • Dla wyrównania proporcji wnętrza, czasami stosuje się różne kolory płytek na poszczególnych ścianach, aby maksymalnie zniwelować wrażenie ciasnego pomieszczenia.
  • W przypadku niewielkiego przedpokoju zazwyczaj sprawdza się jasna, gładka podłoga z płytek w tym samym odcieniu co odcień fug. Chodzi o efekt optycznego nieszatkowania powierzchni. Dlatego też poleca się tu raczej większe niż mniejsze kafle.

Płytki do przedpokoju a aranżacja pozostałych wnętrz

Kwestia łączenia lub też wizualnego oddzielenia przedpokoju od wnętrz sąsiadujących to także istotny element aranżacji mieszkania czy domu. Stosuje się różne rozwiązania zależnie przede wszystkim od tego, czy przedpokój jest wnętrzem otwartym, płynnie przechodzącym na przykład w salon, czy raczej jest to pomieszczenie zupełnie osobne, oddzielone drzwiami. W pierwszym przypadku warto pokusić się o całkowitą spójność podłogi w przedpokoju i salonie. Ciekawe może być także delikatne, płynne przejście kolorystyczne z jednej powierzchni w drugą. Posiadając przedpokój zamknięty mamy zdecydowanie większe pole do popisu, gdyż możemy zastosować w nim całkowicie inne płytki niż w innych częściach mieszkania.

Zobacz kolekcje płytek do przedpokoju na stronie https://sklep.paradyz.com/kolekcje/przedpokoj

Kategoria:

Leave a Comment