Wszechstronne grzałki przemysłowe

Posted by:HouseRing Posted on:29 lipca 2021 Comments:0

W przemyśle grzałki są uważane za elementy niezbędne do wielu procesów technologicznych. Dzięki nim możliwe jest stosowanie wysokiej temperatury, bez której wiele różnych procesów nie mogłoby zachodzić. To właśnie od grzałek zależy bezpieczeństwo produkcji, jak i ludzi.

Gdzie wykorzystuje się grzałki przemysłowe?

Grzałki są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle. Głównym zadaniem tych urządzeń jest zamiana energii zwykłej w energię termiczną. Grzałki są wykorzystywane w gastronomii np. w piekarniach, gdzie znajdują się piece o wysokiej temperaturze do wyrobu produktów spożywczych takich jak chleb. Grzałki są również stosowane jako jeden z elementów wielu urządzeń domowego użytku, jak np. czajnik, pralka, piec lub grzejniki. Zastosowanie grzałek przemysłowych jest bardzo wysokie, a jest to spowodowane tym, że te urządzenia posiadają wiele zalet, jak np. energooszczędność albo możliwość wykorzystywania energii termicznej.

Rodzaje grzałek przemysłowych

Każdy producent grzałek stara się dopasować konkretny produkt do indywidualnych potrzeb klienta. Aktualnie na rynku dostępne są przeróżne rodzaje grzałek, które wykorzystuje się w celach przemysłowych:

  • grzałki rurkowe (spirale grzejne) – służą głównie w np. procesie warzenia piwa, w piekarniach, grillach, do podgrzewania oleju, procesach grzewczych, do rozmrażania oraz w wielu innych urządzeniach grzewczych;.
  • grzałki opaskowe – wykorzystuje się je głównie w przetwarzaniu tworzyw sztucznych, wyrobów gumowych, pakowarkach, wtryskarkach, wytłaczarkach;
  • grzałki patronowe – wykorzystuje się je jako dysze wtryskarek, jako stemple do pieczętowania lub wytłaczania w maszynach pakujących, w rozpylaczach farb i lakierów, w urządzeniach do wypalania i sterylizacji oraz jako podgrzewacze w silnikach Diesla;
  • grzałki silikonowe – wykorzystywane najczęściej w urządzeniach do podgrzewania żywności, sprzętach medycznych i laboratoryjnych oraz do ogrzewania akumulatorów. 

Czym są spirale grzejne?

Spirala grzejna jest to specjalnie skonstruowany drut oporowy, który nawija się na rdzeniu. Spirale grzejne wykorzystuje się przede wszystkim w piecach oraz wielu innych urządzeniach grzejnych, gdzie wymagana temperatura przekracza 1000°C. Wykonanie spirali wymaga kilku konkretnych parametrów takich jak: moc, napięcie pracy, długość skrętki, średnica zewnętrzna oraz średnica drutu oporowego.

Grzałka spiralna posiada wiele charakterystycznych cech, dzięki którym jest wykorzystywana w wielu przemysłach jak np. przemysł obuwniczy, farmaceutyczny, budownictwo, branża spożywcza i wiele więcej. 

Kategoria:

Leave a Comment