Wybór lustra łazienkowego – o czym warto pamiętać?

wybor-lustra-lazienkowego-o-czym-warto-pamietacLustro odbija światło, przez co pomieszczenie staje się jaśniejsze, a niewielkie wnętrze wydaje się być większe. Z tego względu warto lustro umieścić w odpowiednim miejscu w łazience – jeśli zawiesić je w zacienionej wnęce, nie uzyskać dobrego efektu. Co jeszcze warto wiedzieć, wybierając lustro do łazienki?

Rodzaje luster łazienkowych

Wybierając model do łazienki, przede wszystkim zwracajmy uwagę na to, czy lustro pasuje do stylu pomieszczenia i czy spełnia funkcje praktyczne – jaką ma wielkość, czy nie zajmie zbyt dużo miejsca i czy pozwoli na wygodne przeglądanie się podczas wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak golenie czy makijaż twarzy.

Lustra mogą dzielić się ze względu na kształt – podział jest bardzo obszerny, ponieważ obejmuje modele kwadratowe, okrągłe, nieregularne itd. Różnorodność dotyczy też sposobu ich montażu – mogą być zawieszane, stawiane na podłodze lub toaletkę czy opierane o ścianę. Kolejną grupę stanowią lustra zintegrowane z szafkami łazienkowymi.

wybor-lustra-lazienkowego-o-czym-warto-pamietac_2

Wielkość i miejsce na lustro w łazience

Lustrzana tafla powinna być na tyle duża, aby obejmowała sylwetkę od pasa w górę. Oczywiście jeśli masz miejsce na większe lustro, możesz śmiało wybrać model na całą ścianę. Warto ulokować je w miejscu oddalonym od wanny lub prysznica na tyle, aby jego powierzchni nie brudziła się wodą z kąpieli. Nie powinno go zabraknąć nad umywalką – bez niego trudno wyobrazić sobie codzienną toaletę.

Jeśli wieszasz lustro nad umywalką, pamiętaj, że odległość sylwetki od tafli lustra nie powinna być zbyt duża. Aby uniknąć pochylania się nad dużą umywalką, możesz wybrać lustra na wysięgnikach. Pamiętaj, że tafla będzie się pokrywać parą wodną podczas brania prysznica lub kąpieli. Sposobem na zniwelowanie tego problemu jest zastosowanie maty grzewczej montowanej pod lustrem.

wybor-lustra-lazienkowego-o-czym-warto-pamietac1

Lustra cięte lub w ramie

Najprostsze w formie lustra łazienkowe to modele bez ram z ciętego szkła. Ich zaletą jest to, że można je dobrać do większych i mniejszych fragmentów ścian, bo są dostępne w niezliczonych formatach. Pasują idealnie do nowoczesnych aranżacji. Można je też wkomponować w ścianę, otaczając taflę płytkami ceramicznymi. Inną grupę wyposażenia do łazienki zajmują lustra w ramach. Znajdziesz wśród nich modele w prostych, minimalistycznych ramach. W sklepach dostępne są też zdobne, stylizowane na dawne lustra w ornamentowych obramowaniach, które stają się główną dekoracją wnętrza w stylu angielskim.

Lustro z oświetleniem i szafka z lustrem

Oświetlenie lustra jest bardzo ważne – umożliwia wygodne i dokładne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych twarzy. Jeśli nie chcesz dodatkowo montować kinkietów na ścianie, możesz wybrać lustro do łazienki z wbudowanym oświetleniem. Modele podświetlane diodami LED pozwalają na dużą energooszczędność. Poza tym ich światło jest przyjazne dla wzroku. Listwy ledowe mogą być umieszczone na całym obwodzie zwierciadła lub po jego bokach, co oszczędza miejsce na ścianie, które trzeba byłoby zarezerwować dla lamp. Niektóre lustra mają belki oświetleniowe ulokowane nad lustrem.

Szafka z wbudowanym lustrem to idealne rozwiązanie 2 w 1 do małych wnętrz – zmieści kosmetyki i pozwoli się wygodnie przeglądać. Praktycznym meblem są też szafki lustrzane, których fronty pełnią rolę zwierciadła. Sprawdzą się idealnie w łazienkach, w których wygospodarowanie osobnego miejsca na szafkę jest niemożliwe. Możesz też wybrać lustra z małą półką, która przyda się na podręczne kosmetyki i najczęściej używane akcesoria.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *