Awaria akumulatora kosiarki – co może być przyczyną?

Całkiem niedawno wymieniliśmy akumulator w kosiarce, a on nie działa prawidłowo bądź nie chce się uruchomić? Być może uległ uszkodzeniu na skutek nieprawidłowej eksploatacji bądź mechanicznej usterki. Sprawdź, co może stać za awarią akumulatora.

Głębokie rozładowanie akumulatora

Jak wiadomo, akumulator do kosiarki trzeba regularnie ładować – w zależności od jego pojemności będzie trzeba robić to częściej lub rzadziej. Niestety w chwili, kiedy kończy się sezon koszenia, kosiarka na kilka miesięcy trafia np. do garażu. Akumulator może po pewnym czasie się wyładować; jeśli dodatkowo zapomnimy przed schowaniem sprzętu odłączyć go od zasilania, to rozładowanie nastąpi bardzo szybko. 

Głębokie rozładowanie akumulatora, zwłaszcza trwające długi czas, może powodować zasiarczanie, czyli osadzanie się siarczanu ołowiu. To sprawi, że kosiarka będzie szybciej się nagrzewać i będzie miała trudności z pobieraniem prądu. Trzeba zatem co 3-4 tygodnie kontrolować stan akumulatora i ewentualnie go doładowywać.

Zmiana koloru elektrolitu

Jak wiadomo, w akumulatorach kwasowo-ołowiowych konieczne jest uzupełnianie poziomu elektrolitu. Powinniśmy zwracać uwagę na barwę substancji – jeśli stanie się brązowa lub szara, może to oznaczać spływ masy czynnej. Dzieje się tak w chwili, kiedy akumulator jest przeładowany lub przeciążony, np. na skutek niewłaściwego dopasowania go do urządzenia bądź nadmiernej eksploatacji. Dlatego warto pamiętać, by ładować go wyłącznie do optymalnego poziomu, co również pozytywnie wpłynie na żywotność baterii.

Akumulator nie przyjmuje prądu

Jeśli występują problemy z ładowaniem akumulatora, to prawdopodobną przyczyną jest wspomniane już zasiarczenie. Rozpoznamy to po tym, że prostownik przez kilka godzin nie wykazuje żadnej aktywności. Jeśli nie zasiarczenie jest przyczyną, może to być przerwa albo nawet zwarcie w akumulatorze. W tym przypadku niestety niewiele możemy zrobić – naprawa jest niemożliwa, musimy kupić nowy akumulator. By znaleźć odpowiedni model do swojej kosiarki, warto zajrzeć na https://ogrodexmilicz.pl

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *