Jak długo schnie beton?

Posted by:HouseRing Posted on:19 grudnia 2019 Comments:0

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę bez betonu towarowego wysokiej jakości. Ważne są nie tylko jego parametry, ale także właściwości, które są osiągane w pełni dopiero po całkowitym wyschnięciu. Jak długo trzeba na to czekać?

Formowanie a wysychanie betonu

Na początku trzeba zaznaczyć, że formowanie i wysychanie betonu to nie jest do końca to samo. Formowanie to czas, kiedy wylewka pozostaje wciąż na tyle plastyczna, że można przeprowadzać na niej prace. Trwa to ok. godziny – w tym czasie trzeba zatem wyrobić się z przygotowywaniem betonu, zanim pozostawimy go do wyschnięcia. 

Oczywiście musimy wziąć pod uwagę warunki zewnętrzne. Im wyższa temperatura, tym proces wiązania betonu będzie przebiegał znacznie dłużej. W momencie, kiedy wylewka zastygnie, nie należy już wprowadzać zmian. W przeciwnym wypadku może zostać uszkodzona i nie uda nam się uzyskać gładkiej, niepoznaczonej żadnymi rysami powierzchni. 

By schnięcie przebiegało sprawnie, zdecydowanie warto wybierać materiał od uznanych producentów. Dlatego szukając „beton Wieluń”, trzeba zwrócić uwagę, czy dana betoniarnia przygotowuje wylewkę według ustalonych norm. Do niektórych mieszanek dodawane są specjalne składniki, które spowalniają schnięcie, co może być przydatne.

Czas schnięcia betonu

To, jak długo beton będzie schnął, w dużej mierze zależy od rodzaju wylewki. Czasem, dzięki doborowi doskonałych składników, pełne schnięcie odbywa się w ciągu zaledwie 24 godzin. Zazwyczaj jednak wylewka betonowa potrzebuje 48 godzin, żeby rzeczywiście dało się powiedzieć, że powierzchnia całkowicie już zastygła. 

Czy dwie doby to czas wystarczający, by zakupiony przez nas beton towarowy osiągnął wymagane właściwości? Niestety nie. Żeby wszelkie parametry zostały spełnione, musimy odczekać jeszcze dłużej. Przykładowo dopiero po dwóch dniach można swobodnie chodzić po wylewce, jednak dużych obciążeń należy unikać przez około 10 dni. 

O pełnej wytrzymałości betonu można mówić po upłynięciu 28 dni. Czas ten może się wydłużyć, jeśli schnięciu nie będą sprzyjały warunki atmosferyczne, przede wszystkim wysoka temperatura.

Beton towarowy możesz zamówić na http://wlodar.com.pl/

Kategoria:

Leave a Comment