Wybór koloru dachu – na co zwrócić uwagę?
Wygląd dachu znacząco wpływa na estetykę całego budynku. Ten element konstrukcji powstaje zwykle jako jeden z pierwszych, dlatego wybierając jego kolor, musimy mieć na uwadze projekt całego obiektu, by pokrycie dobrze zgrywało się z elewacją, a nawet aranżacją ogrodu. Podejmując taką decyzję, należy pamiętać także o wytycznych zawartych w planie zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym stanie nasz dom.
Jakie pokrycie wybrać?
W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się blachodachówka. To stalowe pokrycie dachowe o dużej wytrzymałości na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych takich jak: śnieg, deszcz, mróz czy promieniowanie UV. Innym często wybieranym pokryciem jest blacha trapezowa, która, podobnie jak blachodachówka, cechuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i rdzę. Oba pokrycia wyróżnia to, że ich mycie i konserwacja nie przysparzają wielu problemów. Zarówno blachodachówka, jak i blacha trapezowa dostępne są w wielu różnych kolorach. Do najpopularniejszych należą: czerwony, brązowy i grafitowy. Jednak wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje również pokrycia w kolorach niestandardowych, np.: zielonym, żółtym, niebieskim, a nawet różowym. Warto wiedzieć też, że blachę trapezową można przemalowywać, dzięki czemu jeśli za jakiś czas zdecydujemy się na zmianę koloru elewacji, będziemy mogli bez większego problemu dopasować do niej kolor naszego dachu. Wybierając kolor pokrycia musimy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd elewacji, ale także np. na wielkość działki czy gęstość zabudowy w sąsiedztwie. Niektóre barwy nie wyglądają bowiem dobrze na małej przestrzeni.
Kolor dachu a prawo
Wybierając kolor naszego dachu, musimy pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić wytyczne zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument określający, czy na danym terenie możliwa jest zabudowa i jakie musi spełniać warunki. Taki plan zawiera często wytyczne dotyczące kolorów i kształtów dachów domów jednorodzinnych, a właściciele powstających tam budynków zobligowani są do ich bezwzględnego przestrzegania. Jeśli gmina nie wyrazi zgody na indywidualne zmiany, wszystkie odstępstwa od tych reguł uznawane są za załamanie prawa i będą musiały być usunięte.