Domek narzędziowy – jak postawić w ogrodzie małą budowlę?
Domek narzędziowy, szopka, drewutnia – w każdym ogrodzie przyda się taka budowla. Miejsce, w którym można urządzić sobie warsztat, trzymać wszystkie narzędzia ogrodnicze, taczkę czy meble ogrodowe poza sezonem. Domek narzędziowy nie musi Ci kojarzyć się ze starymi, niezbyt estetycznymi szopkami. Tak naprawdę może to być bardzo atrakcyjna ozdoba każdego ogrodu.
Domek narzędziowy – budowa bez pozwolenia
Lekkie domki narzędziowe są uznawane najczęściej za elementy małej architektury. Oznacza to, że nie musisz występować z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Dlatego też do pracy możesz przystąpić w zasadzie od razu. Jest jednak jedna ważna kwestia– to, że nie musisz złożyć wniosku nie oznacza, że nie potrzebujesz dobrego projektu.
Najwygodniej będzie ściągnąć odpowiedni projekt ze strony z darmowymi lub płatnymi szablonami. Możesz także samodzielnie rozrysować szkielet lub zgłosić się do projektanta. Rysunek tak drobnego obiektu nie powinien kosztować wiele.
Budowa domku narzędziowego – o czym warto pamiętać?
Przystępując do budowy domku narzędziowego, musisz pamiętać o kilku sprawach. Jeśli zamierzasz budować bez pozwolenia, musisz umieścić domek na bloczkach fundamentowych. Należy zwrócić uwagę także na to, że budowla nie powinna znajdować się w odległości mniejszej niż 1,5 m od domu sąsiada. W przeciwnym razie musisz wystąpić do niego o pisemną zgodę na postawienie budowli. Warto pomyśleć o solidnych drzwiach antywłamaniowych – zwłaszcza, jeśli posiadasz drogie elektronarzędzia.
Jeśli do domku zamierzasz przeprowadzić przyłącze energetyczne lub wody, musisz zatrudnić doświadczonych specjalistów – elektryka i hydraulika z uprawnieniami, którzy rozprowadzą przyłącza i sprawdzą ich działanie. Konieczny jest odbiór przyłącza elektrycznego, który poświadcza uprawniony do tego elektryk.
Style i rodzaje domków narzędziowych
Dużym powodzeniem cieszą się konstrukcje stalowe. Mają bardzo wiele zalet – są lekkie, można je przetransportować, nie trzeba ich budować – zostają w całości przywiezione na miejsce, potrzebna jest tylko wylewka. Nie są one jednak zbyt atrakcyjne wizualnie. Te zrobione z blachy lepszej jakości, na przykład imitującej drewno, sprawdzą się w minimalistycznym ogrodzie nowoczesnym.
Najładniej oczywiście prezentują się budowle drewniane, zrobione z bali lub desek. Mają niezaprzeczalny urok, ale nie do każdego ogrodu się wpasują. Drewniany domek narzędziowy – niewielka szopa w starym lub folkowym stylu będzie idealnie współgrała wyłącznie z ogrodami w stylu wiejskim i naturalistycznym. Takie rozwiązanie ma kilka zalet – jedną z nich jest to, że budowlę taką możesz zamówić już gotową.
Dobrze prezentują się ponadto kamienne lub ceglane kompozycje. Ładnie wyglądają w każdym ogrodzie, są naturalne i bardzo klimatyczne. Oczywiście kosztują odpowiednio więcej, a prace murarskie trwają dość długo. Warto dopasować budowlę do stylu domu.