Energooszczędny dom – nowy trend w budownictwie

new-zealand-429381_640Wśród mieszkańców miast pojawia się trend na poszukiwanie nowej przestrzeni, która stanowiłaby alternatywę zarówno dla klasycznego domu jednorodzinnego, jak i mieszkalnictwa komunalnego.

Bez względu na to czy kupno nowego lokum planują młode pary, czy też rodziny z dłuższym stażem, marzenie wielu z nich stanowi enklawa zapewniająca komfortowe warunki życia, będąca jednocześnie przyjazna środowisku. Osoby myślące o swojej własnej przystani, coraz częściej biorą pod uwagę  nowoczesny design, ekologię oraz otoczenie które będzie dawało wytchnienie po ciężkim dniu w pracy. Idealną opcją byłaby również lokalizacja sprawiająca, że znalezienie się w centrum miasta nie zabierze zbyt wiele czasu i paliwa.

Kiedy przychodzi czas na założenie rodziny, wiele młodych par boryka się z problemem mieszkaniowym. Od jakiegoś czasu słyszy się o projektach rządowych takich jak “Rodzina na swoim”, czy też “Mieszkania dla młodych”, które w swych założeniach mają pomóc młodym małżeństwom w znalezieniu się we własnych “czterech kątach”. Ciekawą propozycję stanowi również dofinansowanie do kredytu, w przypadku spełnienia wytycznych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Beneficjentami mają być wszyscy ci, którzy nabędą dom jednorodzinny lub mieszkanie spełniające określone wymogi w zakresie oszczędności energii. Kwota takiej dopłaty może wynieść nawet do 50 tys. złotych. Energooszczędny eko-dom sprawia, że mieszkańcy nie muszą martwić się kosztami ogrzewania budynku.

Dużo zależy tutaj od dewelopera, który podczas realizacji projektu zdecyduje się on zastosować nowoczesne materiały izolacyjne i rozwiązania technologiczne, które zapewnią korzystny bilans cieplny i zniwelują straty energii. Dom taki będzie dawał schronienie przed żarem podczas lata, a w sezonie zimowym zaś maksymalnie kumulował ciepło przy minimalnych kosztach.

Idea budownictwa mieszkalnego będącego bliżej natury przyświecała twórcom
www.6-dzielnica.pl, której deweloperem jest Spółka Diamond Properties. Postanowiła ona dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć nowoczesny projekt, stanowiący odpowiedź na marzenia mieszkańców o zdrowym, stylowym i tanim w użytkowaniu domu. Inwestycja powstała w dzielnicy Żerniki, w odległości 8 kilometrów od Rynku Głównego we Wrocławiu.

Zaletą tamtejszego krajobrazu jest duża ilość zieleni i malownicze tereny rekreacyjne. Niedaleko osiedla zlokalizowany jest przystanek autobusowy, szkoła podstawowa oraz gimnazjum, dzięki czemu rodzice nie będą musieli martwić się codziennym transportem swoich pociech. Na uwagę zasługuje również ciekawa linia architektoniczna domów wchodzących w skład owego osiedla. Szczególnie cieszącym oko i zapadającym w pamięć elementem są krzywe linie dachu i szeregowej zabudowy, nawiązujące do zapisu nutowego w muzyce jazzowej.

Skąd taka inspiracja? Wedle słów autora projektu, architekta Adama Mańczaka, graficzny zapis typowy dla jazzu najpełniej odzwierciedla z jednej strony pragnienie harmonii, z drugiej zaś symbolizuje możliwość improwizacji. Minimalistyczny design, posiadający tak oryginalną sylwetkę, sprawia że budynki się wyróżniają, a zarazem dobrze współgrają z otoczeniem, dając przy tym wrażenie lekkości i wypełnienia światłem.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *