Jak dobrać napęd do bramy garażowej?

Posted by:HouseRing Posted on:9 grudnia 2019 Comments:0

Automatyka bramy garażowej to obecnie standard. Coraz mniej osób decyduje się na ręczne otwieranie i zamykanie bramy, wybierając ogromną wygodę, jaką daje napęd. Nie trzeba wysiadać z auta, wystarczy przycisk na pilocie i już swobodnie możemy wjechać bądź wyjechać z garażu. Trzeba jednak pamiętać, że system automatycznej obsługi bramy musi być dopasowany do jej modelu. 

Napęd do bramy segmentowej

Bramy segmentowe są chętnie wybierane, co z łatwością zauważymy po wpisaniu w wyszukiwarkę „bramy garażowe Częstochowa” – z pewnością należą do najpopularniejszych wyników. W tym przypadku istnieją dwa rodzaje: bramy segmentowe górne i bramy segmentowe boczne.

W przypadku modeli górnych mamy najłatwiejsze zadanie, ponieważ pasują tutaj wszystkie rodzaje napędów. Oczywiście trzeba pamiętać, że garaż musi być przystosowany do tego, by zmieścić automatykę, więc koniecznych będzie kilka dodatkowych centymetrów. Jeśli w środku są stanowiska na dwa samochody, więc brama jest większa, napęd musi mieć dużą moc, najlepiej powyżej 1000 N.

Napęd do bramy segmentowej bocznej musi być wyposażony w specjalne ramię. Powinien też posiadać większą siłę ciągnięcia i pchania, by mechanizm działał sprawnie.

Napęd do bramy uchylnej

Na rynku nie brakuje napędów dedykowanych właśnie do bram uchylnych (dostępnych m.in. w ofercie http://dwd.pl). Warto jednak wiedzieć, że sprawdzi się tutaj właściwie każdy tradycyjny napęd – musi po prostu posiadać odpowiednią moc, dostosowaną do ciężaru. Mocuje się go od wewnętrznej strony skrzydła.

Bramy uchylne są dostępne w rozmiarach pozwalających na zamontowanie w garażach na dwa samochody. Wówczas napęd musi mieć oczywiście odpowiednią siłę – sprawdzą się też dwa słabsze napędy przymocowane po bokach, muszą być jednak doskonale zsynchronizowane.

Napęd do bramy rozwieranej

W przypadku bramy rozwieranej dobranie napędu bywa skomplikowane. Zwykle jest to możliwe jedynie wtedy, gdy szerokość bramy nie przekracza 2,8 m – a i wówczas konieczne jest zamontowanie ramion, które mogłyby pchać bądź przyciągać skrzydła. Czasami sprawdza się też napęd wykorzystywany do bram wjazdowych, który instalowany jest w ogrodzeniu. 

Kategoria:

Leave a Comment