Jak obniżyć koszty budowy domu?
Według danych z portali mieszkaniowych budowa 100-metrowego domu kosztuje średnio 300 – 400 tys. zł. Na szczęście możesz te koszty łatwo obniżyć.
Warto zacząć myśleć o oszczędnościach już na etapie projektu. Tanie propozycje można znaleźć w specjalnej prasie branżowej, a także w internecie. Warto poszukać projektu do wielokrotnego wykorzystania, który pasuje do potrzeb mieszkańców. Jednocześnie z myślą o kosztach musisz zwracać uwagę na kształt dachu (im prostszy, tym tańszy) i liczbę pokoi. Zastanów się, czy potrzebujesz garażu w bryle domu, poddasza i piwnicy, które podwyższają koszty nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Możesz szukać też rozwiązań alternatywnych, które pozwalają zaoszczędzić na budowie. Przykładem może być dom z bali, gliny i słomy czy kontenerów. Jeśli nie chcesz tymi technikami stawiać całego domu, rozważ je, jeśli chodzi o budynki gospodarcze czy garaż – mogą dać dużą oszczędność.
Ile kosztuje ekipa?
Jednym z głównych kosztów ponoszonych przy budowie domu jest robocizna. Tu jednak ceny mocno różnią się w zależności od regionu Polski. Najmniej trzeba zapłacić na Podlasiu, w Lubelskim i Świętokrzyskim. Zamówienie ekipy z tych regionów może być opłacalne nawet do budowy domów, które leżą nieco na zachód. Wiele prac możesz też wykonać sam lub z pomocą znajomych, obniżając koszty. W ten sposób łatwo można poradzić sobie z wykańczaniem wnętrzem – kładzeniem kafelków, montowaniem kontaktów czy blatów. Doświadczone osoby mogą też stawiać ściany i wylewać schody. Najtrudniej będzie z pracami ziemnymi, do których potrzeba ciężkiego sprzętu. Do fundamentów raczej trzeba więc będzie zatrudnić fachowca.
Łącząc cenę z jakością
Największym wydatkiem w czasie budowy są zwykle materiały budowlane. Powierzając ich zakup ekipie, nie masz żadnej kontroli nad kosztami, więc możesz przepłacić. Z kolei kontrola budowlańców jest uciążliwa i może się skończyć nieporozumieniami. Dlatego osoby, które zwracają uwagę przede wszystkim na koszty , powinny same kupować materiały. Często można wtedy liczyć na upusty, jeśli kupisz większość materiałów budowlanych w jednym sklepie.
Oszczędzanie nie oznacza jednak, że masz wybierać materiały budowlane gorszej jakości. Takie działanie w dłuższej perspektywie się nie opłaci, bo przecież zależy Ci, by dom wymagał jak najrzadszych napraw. Dlatego lepiej zrobisz, jeśli wybierzesz materiały budowlane sprawdzonych producentów, ale poszukasz najtańszego marketu. Kiedyś wymagało to jeżdżenia od sklepu do sklepu i wydawania pieniędzy na benzynę. Teraz możesz porównać ceny w internecie, a w razie wątpliwości dopytać przez telefon lub e-mail. Dobrze, by był to duży market, w którym znajdziesz większość potrzebnych materiałów budowlanych. W niektórych możesz nawet zamówić wszystko on-line z dostawą do domu, lub złożyć wstępne zamówienie na stronie, a następnie dobrać ewentualne brakujące przedmioty w sklepie. Wśród marketów oferujących darmową dostawę tanich materiałów budowlanych jest Stukpuk.pl.