Jak rozplanować sadzenie roślin, by nasz ogród przez cały rok zachwycał?

Altana i pergola, czyli mała architektura nie są jedynymi stałymi elementami w ogrodzie. Również rośliny mogą być całoroczne, choć warto stawiać również na te kwitnące sezonowo, które wykopuje się po przekwitaniu, jak rośliny cebulowe. Tak jak w przypadku warzywnika ważny jest płodozmian, tak w przypadku sadzenia roślin ogrodowych istotne znaczenie ma dobieranie tych o podobnych preferencjach, które dobrze się wzajemnie uzupełniają. Zatem, jak rozplanować sadzenie, by ogród zachwycał przez cały rok?

Zadbaj, by w ogrodzie znalazły się rośliny iglaste i liściaste całoroczne

W ogrodzie powinny znaleźć się nie tylko rośliny wieloletnie, które całe swoje życie spędzają na tym samym stanowisku, ale również całoroczne. Tu świetnie sprawdzą się iglaki, które nie zrzucają igieł na zimę i doskonale owocują wiosną i latem zrzucając szyszki, jak również rośliny liściaste, które nie zrzucają swoich liści na zimę. Obok świerków, czy sosen mogą zatem znaleźć się bluszcz, pieris czy ostrokrzew japoński.

Wybierz rośliny cebulowe kwitnące w różnych terminach

Aby ogród zachwycał przez cały rok bardzo istotne znaczenie ma także dobór odpowiednich roślin na rabaty. Decydując się na cebulowe, trzeba zestawić na sąsiadujących rabatach, te, które kwitną w różnych terminach. Zatem niewątpliwie nie może zabraknąć tych, które pojawiają się już wczesną wiosną. Sadzonki krokusów świetnie skomponują się z sadzonkami tulipanów, przy czym trzeba tu pamiętać o terminach prac ogrodowych. Jeśli chodzi o tulipany to znajdziesz gatunki, które sadzi się w koszyczkach jesienią i kwitną w maju i czerwcu, jak również takie, które trafiają do ziemi wiosną i rozwijają pąki kwiatowe wtedy, gdy spadają z drzew pierwsze liście. Sadzenie krokusów należy zaplanować wczesną jesienią, około sześciu tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Oczywiście przy zmiennej pogodzie trudno to tak precyzyjnie zaplanować, zatem warto posadzić je do połowy września. Krokusy pojawiają się najszybciej bo na przełomie lutego i marca, dlatego są doskonałym uzupełnieniem cebulkowej rabaty. Podobnie jak tulipany nie lubią nadmiaru wody, dlatego przed posadzeniem trzeba zadbać nie tylko o odpowiednie odchwaszczenie, ale również drenaż. Podobnie jak tulipany występują w różnych barwach, dlatego obok siebie można posadzić inne, by stworzyć różnobarwny dywan kwiatów.

Posadź obok cebulek byliny, które wypełnią puste przestrzenie

Ponieważ krokusy kwitną krótko, podobnie jak tulipany rabatę należy uzupełnić o posadzone przed celbulową grządką byliny. Będą zapełniały puste miejsca, kiedy kwiaty roślin cebulowych będą przekwitać. Oczywiście trzeba wybrać takie, które nie są nazbyt ekspansywne i nie zagłuszą całej rabaty. Dobrze sprawdzą się bukszpany wiecznie zielone, a także narcyzy. Te ostatnie są typowymi roślinami na obwódki rabat. Świetnie sprawdzi się również lawenda, która dodatkowo pięknie pachnie.

Zadbaj o odpowiedni podział ogrodu

Każdy ogród poza doborem roślin powinien być dobrze zaplanowany. Zatem trzeba zdecydować czy znajdą się w nim nasadzenia szpalerowe, solitery, skalniaki, a także rabaty. W dużym ogrodzie znajdzie się miejsce na wszystkie te elementy, a dodatkowo małą architekturę. Nasadzenia szpalerowe mogą tworzyć cyprysiki, a także cisy. Możliwości jest całkiem sporo. Można je stworzyć również z kwitnących krzewów, które pozostają zielone i nie tracą liści na zimę, a jedynie się przebarwiają. Można zdecydować się na rododendrony albo berberysy. Na solitery najlepiej sprawdzają się okazałe drzewa i tu potrzebny jest przynajmniej średniej wielkości ogród. Skalniaki świetnie urozmaicają nasadzenia. Tu dobrze będą się czuły bratki, a także aksamitki oraz byliny, które lubią skaliste warunki. Rabaty warto zaplanować tuż przy domu. Wtedy zostają najlepiej wyeksponowane.

Ogród może zachwycać swoim pięknem przez cały rok. Wystarczy wybrać rośliny zimozielone, a te przekwitające uzupełnić o bujnie rosnące, ale jednocześnie nie nazbyt ekspansywne trawy ozdobne. Nie można zapomnieć również o dodatkowym oświetleniu solarnym, które podkreśli piękno zielonych i kwitnących roślin.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *