Jak samodzielnie nakleić fototapetę?

Posted by:Daria Posted on:30 października 2016 Comments:0

fototapety

Fototapety już od jakiegoś czasu możemy podziwiać we wnętrzach mieszkań, biur czy restauracji. Producenci tego dekoracyjnego materiału dają możliwość wyboru spośród wielu wzorów i rozmiarów.

Dlatego bez problemu można dobrać fototapetę do stylu każdego pomieszczenia i zastosować ją na powierzchni ścian. Z tego artykułu dowiesz się jak samodzielnie przykleić fototapetę.

Przygotowanie

Podstawą jest nie tylko wybranie określonego wzoru i wielkości obrazu. Aby fototapeta prezentowała się efektownie należy także dobrze przygotować powierzchnię, na którą będzie przyklejana.

Jeśli na ścianie wcześniej była farba, to należy powierzchnię umyć mydłem malarskim, a niekiedy użyć papieru ściernego. Jeśli na ścianie była położona tapeta, to trzeba dokładnie ją zedrzeć i również oczyścić ścianę. Ważne, aby powierzchnia, na której będzie przyklejana fototapeta była sucha i  gładka. Jeśli posiadasz okładzinę ścienną  (http://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/okladziny-scienne-wolnostojace) z płyt gipsowo-kartonowych to wystarczy, że są one poprawnie spoinowane.

Tak przygotowaną powierzchnię należy zagruntować lub pokryć rozwodnionym klejem do tapet na kilka godzin przez planowanym klejeniem fototapety.

Zaczynamy

Zanim przykleisz pierwszy fragment obrazu, sprawdź, czy masz wszystkie elementy układanki. Najlepiej jest rozłożyć całość na podłodze i sprawdzić, czy poszczególne części pasują do siebie. Na ścianie zaznacz punkty graniczne dla obrazu. Pamiętaj, żeby dobrze wyznaczyć poziom używając poziomicy.

Klejenie

Zależnie od rodzaju fototapety należy użyć odpowiedniego kleju. Innego w przypadku tapety papierowej, a innego dla flizelinowej. Zawsze trzymaj się instrukcji danego produktu. Czasami klej rozprowadza się na tapecie, a w innych przypadkach na ścianie. Zawsze trzeba chwilę odczekać, aby klej nie był mokry, ale klejący (jak powierzchnia naklejki). Tapetę przyklejamy od góry do dołu. Jeśli będzie się ona stykać z oknem lub drzwiami, to zaczynamy właśnie od tej strony. Po naklejeniu fragmentu powierzchnię należy wygładzić wałkiem. Najlepiej przesuwać go od góry do dołu i od środka do brzegów. Poszczególne fragmenty przyklejamy jeden obok drugiego (na zakładkę przykleja się tylko specjalne tapety lateksowe). Nadmiar kleju, który może pojawić się na brzegach od razu wycieramy mokrą ściereczką.

I w taki oto sposób nasza okładzina ścienna lub ścian może przybrać inny „wymiar”.

Kategoria:

Leave a Comment