Kredyt hipoteczny – co trzeba o nim wiedzieć?
Planując zakup mieszkania na kredyt, warto rozważyć wszystkie opcje. Najpowszechniejszy jest kredyt hipoteczny, którym można sfinansować cały zakup. Ten rodzaj kredytu można wziąć także na zakup wybudowanego domu jednorodzinnego, zakup działki budowlanej i budowę domu czy mieszkania od dewelopera, które dopiero powstanie. Wariantów jest bardzo dużo, co z pewnością ułatwi kupno wymarzonego domu. Pozostaje jeszcze najważniejsza kwestia: jak wziąć taki kredyt?
Kredyt na kolejne 15 lat
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Można go wziąć nawet na 15 lat, co jest bardzo długim okresem. Jednak dzięki rozłożeniu go na tak wiele rat, są one stosunkowo niskie i możliwe do spłaty bez nadwyrężania domowego budżetu.
Bardzo często banki ustalają minimalną kwotę kredytu hipotecznego na wartość 50 tysięcy złotych. A także konieczne jest posiadanie wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości, którą chcemy kupić. W ten sposób bank upewnia się, że z powagą myślimy o takim zobowiązaniu i mamy już część środków na dokonanie takiej inwestycji.
Kilkanaście lat to naprawdę dużo, dlatego banki oferują też możliwość wykupienia różnego rodzaju ubezpieczenia, najczęściej od utraty pracy czy ciężkiej choroby, co ma pomóc, gdy spadnie na nas nieplanowana sytuacja. Dzięki temu nawet, gdy czasowo nie będziemy w stanie spłacać rat, ubezpieczyciel zrobi to za nas, a bank nie wyciągnie konsekwencji. Przy tak długich zobowiązaniach możliwe jest też skorzystanie z karencji w spłacie, a przynajmniej wakacji kredytowych, dzięki którym za uprzedzeniem banku można przez określoną liczbę rat nie wpłacać pieniędzy. Choć wydłuża to ogólny okres kredytowania.
Raty równe czy malejące?
Przy kredycie hipotecznym prowizja bardzo często jest znikoma, wynosi nawet 0 złotych. Samo oprocentowanie zwykle też jest niskie, a na pewno niższe niż przy kredytach gotówkowych. Często można spotkać się też z ofertą kredytu hipotecznego łączonego z kredytem gotówkowym na dowolny cel. Dzięki temu można pokryć nieprzewidziane w planie wydatki.
Kredyt hipoteczny w zasadzie jako jedyny obecnie oferuje kredytobiorcom możliwość wyboru typu rat, jakie będą spłacane. Można wybrać raty równe, czyli płacone przez cały okres kredytowania w tej samej wysokości lub raty malejące, gdzie na początku spłaca się odsetki i kapitał, a po pewnym czasie stają się one coraz niższe i spłacany jest sam kapitał.
Raty równe dają większą pewność i możliwość stałego rozplanowania budżetu domowego na kolejne kilkanaście lat do przodu. Co miesiąc zapłacimy tyle samo, dzięki czemu można planować inne wydatki. Oczywiście przy ratach malejących również otrzymujemy plan spłaty z wyliczonymi ratami, ale na początku są one znacznie wyższe niż pod koniec spłaty kredytu. Warto wybrać opcję, która nam wydaje się być najbardziej wygodna.
Dla jednych będą to raty równe, ponieważ co miesiąc do zapłacenia będzie tyle samo, ale są też osoby, które preferują raty malejące, ponieważ chcą jak najszybciej spłacić odsetki, aby później, kiedy być może ich sytuacja zawodowa się zmieni, mieć już niższe raty kredytowe.