Montaż blachodachówki – o czym powinniśmy pamiętać?

Posted by:HouseRing Posted on:17 kwietnia 2019 Comments:0

Jeśli zdecydowałeś się na kupno blachodachówki, z pewnością zastanawiasz się, czy dasz sam radę z montażem blachodachówki. Musisz pamiętać, że to właśnie od prawidłowego montażu zależy, czy pokrycie dachowe będzie odpowiednio trwałe. Dlatego dziś podpowiemy Ci, o czym musisz pamiętać w czasie montażu blachodachówki.

Odpowiednie podłoże to podstawa

Zanim weźmiemy się za montaż blachodachówki, musimy odpowednio przygotować podłoże. Na pierwszy ogień (albo i dach) idzie folia izolacyjna. Układamy ją poziomo od okapu, bezpośrednio nad krokwiami dachowymi. Do przymocowania folii wykorzystuje się najczęściej specjalne zszywki, a następnie na górze folii przybija się kontrłaty. Kolejny krok to montaż łat i drewnianych listw dystansowych. Pierwsza łata powinna być przybita obok okapu, od którego będziemy zaczynać montaż blachodachówki.

Później zostaje nam przybicie desek czołowych okapu, które powinniśmy umieścić na wysokości profilu nad łatami. Kolejno montuje się pas nadrynnowy na linii okapu i przymocowuje się go do pierwszej łaty. Do tego celu można wykorzystać śruby lub ocynkowane gwoździe.

Montaż arkuszów blachodachówki

Blachodachówkę ciętą na wymiar układa się najczęściej od prawej do lewej strony. To właście w prawym dolnym rogu znajduje się rowek kapilarny i odwadniający. Arkusze mocuje się za pomocą specjalnych wkrętów do blach. Arkusz przykręcamy w najniższym punkcie łaty, pod przetłoczeniem poprzecznym. Idziemy od szczytu aż do kalenicy, czyli krawędzi dachu znajdującej się na przecięciu połaci dachowych. Pierwszy arkusz musi być przymocowany jednym wkrętem do okapu i kalenicy. Arkusze kładzie się kolumnami i rzędami. 

W przypadku blachodachówki modułowej najlepiej zapoznać się z instrukcją producenta, ponieważ wówczas montaż zależy od zastosowanego systemu modułowego.

Na koniec prac, czyli już po ułożeniu arkuszy na całym dachu, musimy wykonać obróbki ścian szczytowych oraz gąsiory kalenicowe. 

Warto też pamiętać, by w czasie montażu blachodachówki jak najmniej chodzić po ułożonych już arkuszach, by uniknąć uszkodzenia blachodachówki.

Blachodachówki w arkuszach i modułowe znajdziecie na stronie: https://glinmet.pl/.


Kategoria:

Leave a Comment