Podkład i uszczelnienie, czyli niezbędne akcesoria do płytek

Posted by:HouseRing Posted on:27 czerwca 2018 Comments:0

Jakiś czas temu łazienkowe kafelki były oznaką luksusu. Dziś najczęściej są standardem, a kwestią wyboru pozostaje ich rodzaj. Zmieniły się także akcesoria do płytek, dzięki czemu dziś ułożenie ich jest znacznie prostsze niż kiedyś. Ci, którzy mają smykałkę do prac remontowych, z łatwością wykończą swoją łazienkę samodzielnie, wiedząc, jakich materiałów powinni użyć.

 

Jeszcze nie tak dawno temu, aby położyć płytki w łazience, trzeba było posiadać „wiedzę tajemną” na temat odpowiedniego przygotowania zaprawy. To od jej jakości zależało powodzenie całego przedsięwzięcia. Dziś akcesoria do płytek to nowoczesne materiały, które właściwie dobrane do jakości podłoża i płytek zapewnią komfortową pracę i świetne efekty.

Przede wszystkim podkład

Zanim na ścianach i na podłodze znajdą się kafelki, trzeba właściwie przygotować podłoże. Pierwszym etapem prac jest więc dokładne oczyszczenie ścian z wszelkich starych farb, tapet, kafli, z brudu i kurzu, bo wszystko to może spowodować niestabilność lub małą przyczepność nowych warstw.

Następnym etapem jest wybór dobrego podkładu, który należy dobrać odpowiednio do rodzaju podłoża. Jeśli jest ono chłonne (takie jak tynk, cement czy mur ceglany), można zastosować gruntujący podkład penetrujący. Jeśli natomiast płytki ceramiczne mają być położone na płytach kartonowo-gipsowych, to podkład musi być dedykowany podłożom gipsowym.

Dość często zdarzają się nierówności ścian i podłóg, a ma to miejsce zarówno w budynkach starych, jak i nowych. Wówczas koniecznością jest zastosowanie zaprawy wyrównującej. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ tylko gładka i wypoziomowana powierzchnia zapobiega pękaniu płytek i ich odpadaniu. Podobnie tylko na wyrównanej powierzchni można prawidłowo ułożyć kafle, z zachowaniem odpowiednich parametrów układanego wzoru. Dobrze przygotowane ściany i podłogi wymagają niedużej ilości zapraw klejowych, przez co sam proces układania płytek jest znacznie łatwiejszy.

Uszczelnianie podłoża

Przed położeniem płytek w łazience, przygotowując powierzchnię, warto zastosować także folię w płynie. To świetna warstwa izolacyjna, która zapobiega wnikaniu wilgoci w struktury ścian i podłóg. Jej zalety docenia się bardzo szybko, obserwując chociażby miejsca styku ścian i podłóg, wszelkiego rodzaju załamania i narożniki, gdzie niestety zwykle lubią gromadzić się bakterie i wilgoć. Folia izolacyjna położona na całej powierzchni zabezpiecza ją przed przedostawaniem się wody, która mogłaby pojawić się pod płytkami nawet podczas zwykłego sprzątania.

Preparat ten to gotowy produkt, który może być stosowany na powierzchniach betonowych, ceglanych czy murowanych. Z powodzeniem zabezpiecza też płyty gipsowo-kartonowe czy inne tynki zawierające gips. Nie należy używać folii w płynie na podłożach z drewna, natomiast śmiało można ją zastosować pod drewnianą podłogą lub pod ścienną boazerią. Folia w płynie doskonale współpracuje ze specjalnymi taśmami uszczelniającymi, które warto stosować dodatkowo w narożnikach i załamaniach.

Właściwy klej do płytek

Niezbędne akcesoria do płytek to także klej, który musi być dobrany właściwie do rodzaju kafli i samego podłoża. Wśród klejów znajdują się preparaty cementowe, dyspersyjne i reaktywne, skomponowane na bazie żywic syntetycznych. Niektóre preparaty należą do tych wiążących w normalnym czasie, inne mają podwyższone parametry wiązania. Do wyboru są też kleje odkształcalne lub wysoko odkształcalne. Tak duża gama produktów zapewnia możliwość perfekcyjnego dostosowania preparatu do każdej sytuacji. 

Kategoria:

Leave a Comment