Profile stalowe – co warto wiedzieć?

Posted by:HouseRing Posted on:15 lipca 2020 Comments:0

Profile stalowe to elementy systemu suchej zabudowy, które są wykorzystywane do budowy konstrukcji szkieletowej. Na takiej konstrukcji powstają sufity podwieszane, ścianki działowe, obudowy konstrukcji nośnych budynków, piony instalacyjne oraz inne systemy. Profile są tak zaprojektowane i wykonane, aby zagwarantować pełną stabilność zabudowy, przy jednoczesnym prostym sposobie montażu. Chcąc wybrać element odpowiadający danym wymogom – warto poznać ich rodzaje.

Profile stalowe – podział ze względu na przeznaczenie

Profile stalowe cieszą się ogromną popularnością i są jednym z najczęściej kupowanych wyrobów hutniczych. Kształtowniki charakteryzują się dużą długością, wytrzymałością i mają stały przekrój poprzeczny. Przeglądając oferty różnych firm zauważyć można, że producent profili stalowych oferuje trzy podstawowe rodzaje profili. Ich podział ze względu na przeznaczenie to:

  • profile ścienne – przeznaczone do wykonywania konstrukcji lekkich, szkieletowych ścian działowych, okładzin ściennych i przedścianek,
  • profile sufitowe – przeznaczone do tworzenia konstrukcji sufitów podwieszanych oraz okładzin ściennych, sufitowych i zabudowy poddaszy,
  • profile ościeżnicowe – przeznaczone do osadzania drzwi w ścianach działowych oraz do wykonywania wzmocnień rusztu ścian o nietypowych rozwiązaniach.

Profile stalowe – czy ich grubość ma znaczenie?

Stosowanie profili o innych wymiarach niż systemowe, o grubości nominalnej 0,55 mm niesie ze sobą poważne zagrożenia. Często oferowane są klientom profile o grubości od 0,45 do 0,50 mm, które mogą nie zapewnić dostatecznej sztywności pod konstrukcję. Mogą być wiotkie, a dodatkowo ich cienka blacha powoduje, że nie można w sposób poprawny utworzyć połączenia z profilem. Skutkuje to nieprawidłowym i niedostatecznym trzymaniem płyt gipsowo-kartonowych oraz ryzykiem odkształcenia się przegrody – pod wpływem działających na nią sił. Może wzrosnąć ryzyko powstania rys i pęknięć, a także obniżyć się poziom ochrony ogniowej w sytuacjach zagrożenia pożarem.

Więcej na stronie: https://envun.pl/.

Kategoria:

Leave a Comment