Sadzenie i pielęgnacja drzewek owocowych

Posted by:Daria Posted on:2 listopada 2017 Comments:0

fotolia_144330902_subscription_monthly_mW listopadzie przede wszystkim przygotowuje się ogród do nadejścia zimy – porządkuje teren, ochrania rośliny przed mrozem. Jesień to jednak również idealny moment na sadzenie drzew owocowych, które do wiosny będą miały czas na to, by się dobrze przyjąć. Sprawdź, gdzie posadzić drzewa owocowe i jak o nie zadbać zimą.

Sadzenie drzewek owocowych najlepiej wykonywać jesienią. W ten sposób rośliny zdążą się odpowiednio ukorzenić, zanim nastanie sezon kwitnienia, a dzięki temu będą lepiej owocowały. Dodatkowy atut sadzenia drzew owocowych jesienią stanowi to, że właśnie o tej porze sklepy ogrodnicze mają najszerszą ofertę – jest więc w czym wybierać!

Sprawdź także: Rośliny cebulowe sadzone jesienią.

Sadzenie drzew owocowych – przygotowanie gleby

Najpierw należy zaprojektować organizację sadu owocowego – zaplanować, w którym miejscu powinny znaleźć się poszczególne drzewa owocowe. Trzeba gruntownie odchwaścić glebę pod sadzenie drzew owocowych i użyźnić podłoże. W tym celu możesz użyć środka przystosowanego specjalnie do użytkowania jesienią, np. nawozu jesiennego ZIEMOVIT. Preparat granulowany bogaty w potas i magnes, a niezawierający azotu wzmocni rośliny przed nadejściem sezonu zimowego i przyczyni się do lepszego rozwoju w okresie wegetacyjnym.

Warto także zwrócić uwagę na odczyn gleby. W zależności od wybranego gatunku drzewa owocowego będziesz potrzebować innego podłoża. Na przykład jabłonie i grusze najlepiej rosną na ziemiach lekko kwaśnych, morele i brzoskwinie – na lekko kwaśnych, obojętnych lub lekko zasadowych, a wiśnie i czereśnie – lekko zasadowych.

Jakie drzewa owocowe kupić?

Kiedy kupujesz drzewka owocowe, wybieraj takie, które będą miały przynajmniej 120 cm wysokości. Jedynie śliwy i brzoskwinie powinny być sporo wyższe – minimalna wysokość to 140 cm. Istotna jest również grubość pnia – nie może liczyć ona mniej niż 12 cm.

Zwróć także uwagę na ukorzenienie drzewka owocowego. Najlepiej, żeby poza grubszymi korzeniami (ok. 4 sztuki) widoczne były także niewielkie, cienkie – pomogą w przyjęciu się drzewka. Nie wybieraj roślin, których korzenie przerastają doniczki i zbyt ciasno je oplatają. Drzewka owocowe przeznaczone do posadzenia nie mogą mieć także liści.

Jak sadzić drzewa owocowe?

W odchwaszczonej ziemi wykop dołek, umieść na dnie odpowiednią – wskazaną na opakowaniu – ilość nawozu jesiennego lub torfu. Do tak przygotowanego miejsca włóż drzewko i rozłóż na nim jego korzenie. Następnie zasyp roślinę ziemią o właściwym posadzonej roślinie pH i ubij podłoże. Kolejny krok to obfite podlanie drzewka owocowego.

Zabezpieczanie drzewka owocowego przed zimą

Aby uchronić nowo posadzone drzewko przed silnym wiatrem, warto zdecydować się na palikowanie rośliny. Dodatkowo drzewko owocowe wymaga także kopczykowania, tj. umieszczenia dodatkowej warstwy – kopczyka – ziemi, tak by ochronić korzenie przed przemarznięciem. Można tę czynność wykonać nieco później, jednak koniecznie przed pierwszymi przymrozkami.

Więcej porad dotyczących sadzenia roślin znajdziesz na stronie ZIEMOVIT.PL.

Kategoria:

Leave a Comment