Uniwersalność i szerokie zastosowanie nakrętek kołpakowych (DIN 1587, DIN 917, DIN 986)

Posted by:HouseRing Posted on:2 grudnia 2022 Comments:0

Nakrętki kołpakowe są bardzo łatwe w identyfikacji ze względu na charakterystyczny kształt. Są one wykorzystywane rzadziej niż np. klasyczne nakrętki sześciokątne, jednak mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Czym wyróżnia się nakrętka kołpakowa? Kiedy się przydaje? Sprawdź!

Nakrętka kołpakowa – cechy charakterystyczne

Czym wyróżnia się nakrętka kołpakowa? Częściowo zdradza to jej nazwa. Tego typu elementy pełnią podobne funkcje co kołpaki samochodowe – jednym najważniejszych zadań jest ochrona elementów mechanicznych przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Nakrętki kołpakowe pozwalają zasłonić wystające elementy śrub. Mają formę charakterystycznej kopuły z gwintowanym nieprzelotowym otworem, dzięki czemu zaślepiają i zabezpieczają połączenia gwintowane, a jednocześnie zapewniają im estetyczny wygląd. 

Istnieje kilka typów nakrętek kołpakowych, takich jak:

  • DIN 1587,
  • DIN 917,
  • DIN 986.

Każdy z nich występuje w wielu rozmiarach – zarówno najpopularniejszych M6, M8 czy M10, jak i tych nietypowych. Łączy się je najczęściej ze śrubami DIN 933, DIN 965 oraz DIN 931, choć możliwości w tym zakresie jest znacznie więcej!

Nakrętka kołpakowa DIN 1587 to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli elementów tego typu.

Zastosowanie nakrętek kołpakowych

Jak i gdzie wykorzystuje się nakrętki kołpakowe? Najczęściej są używane przy budowie różnego rodzaju konstrukcji stalowych oraz drewnianych, w tym naziemnych, nadziemnych i morskich. Zwykle stosuje się nakrętki kołpakowe nierdzewne, które nadają się do użytkowania w ekspozycji na warunki atmosferyczne. Dzięki wykorzystaniu stali nierdzewnej połączenia są trwałe, estetyczne i zabezpieczone przed korozją. Tego typu elementy znakomicie sprawdzają się w budownictwie, szeroko pojętym przemyśle i wielu innych branżach. Jakie są ich przykładowe zastosowania? Nakrętka kołpakowa może zabezpieczać połączenia śrubowe w konstrukcjach:

  • maszyn przemysłowych,
  • pojazdów,
  • statków,
  • mebli,
  • dachów.

Często wykorzystuje się je również w konstrukcjach szkieletowych. Pod względem możliwości zastosowania charakteryzują się niezwykłą wszechstronnością i niewieloma ograniczeniami.

Kiedy i dlaczego warto używać nakrętek kołpakowych?

Dlaczego warto wybrać właśnie nakrętki kołpakowe, a nie elementy o innej konstrukcji? Sprawdzają się one znakomicie szczególnie wtedy, gdy istnieje potrzeba:

  • estetycznego wykończenia połączeń gwintowanych,
  • zabezpieczenia elementów tworzących połączenie przez czynnikami zewnętrznymi i korozją, a także „zapieczeniem” śrub,
  • zminimalizowania ryzyka wypadku (nakrętki kołpakowe świetnie zapobiegają np. przypadkowym otarciom o wystające elementy śrub.

W tym ostatnim przypadku najczęściej stosuje się nakrętki kołpakowe samozabezpieczające nazywane również samohamownymi (np. DIN 986), które wykazują się wysoką odpornością na samoistne odkręcanie się i luzowanie. Są to również elementy znakomicie sprawdzające się w konstrukcjach przemysłowych, ponieważ nie odkręcają się nawet wtedy, gdy są stale narażone na wstrząsy i drgania.

Nakrętki kołpakowe przydają się w wielu sytuacjach. Warto wybierać szczególnie elementy ze stali nierdzewnej charakteryzujące się szerokimi możliwościami zastosowania. Przy doborze elementów tworzących połączenie kluczowa jest długość śruby – należy bowiem pamiętać, że otwór nakrętki kołpakowej jest nieprzelotowy.

Kategoria: