Wentylacja dachu pokrytego blachą trapezową

Szczelny dach to nie tylko taki, który chroni przed wilgocią z zewnątrz, ale też taki, dla którego nie jest szkodliwa para wodna, która wytwarzana jest wewnątrz budynku. Dlatego bardzo ważna jest właściwa wentylacja dachu, bo wiąże się ona z właściwą funkcjonalnością domu, zwłaszcza jeśli mamy poddasze użytkowe. 

Dlaczego wentylacja jest taka ważna?

Wentylację dachu w skrócie można opisać tak – to stworzenie we wnętrzu dachu specjalnych szczelin, dzięki którym powietrze może swobodnie przepływać. Źle wykonana wentylacja dachu, może mieć bardzo poważne i przykre skutki, bo może doprowadzić do zniszczenia drewnianej konstrukcji dachu. Gromadząca się woda oraz wilgoć, mogą tez doprowadzić do zawilgocenia izolacji budynku. Przez co materiały te, stracą swe właściwości i czeka nas ponowne ocieplanie budynku. Właściwa wentylacja to nie tylko komfort z użytkowania budynku, ale też gwarancja tego, że nie pojawi się grzyb czy pleśń. 

Jak powinna wyglądać wentylacja blaszanego pokrycia dachowego? 

Producent blachy trapezowej http://glinmet.pl najczęściej ma też w swojej ofercie także wszystkie akcesoria potrzebne do właściwej wentylacji dachu. Najlepiej więc wybrać cały system od jednego producenta, ponieważ wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują. Aby wentylacja dachu pokrytego takim materiałem jak blacha trapezowa była możliwa, potrzebny jest tzw. kominek wentylacyjny. Do czego jest on potrzebny? Odprowadza na zewnątrz parę wodną z wnętrza budynku. Montuje się go na połaci dachu, w odległości nie więcej niż półtora metra od kaletnicy. Taki kominek należy również odpowiednio zabezpieczyć na zimę, montując na nim tzw. śniegołapy, które stanowią ochronę przed śniegiem zsuwającym się z dachu. Do właściwej wentylacji dachu potrzebne będą również inne akcesoria: taśmy uszczelniająco-wentylacyjne czy uszczelki wentylacyjne kaletnicy. Wybierając cały system od jednego producenta, mamy możliwość dopasowania elementów tak, aby tworzyły estetyczną całość. 


Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *